Žene češće smrtno stradaju u saobraćaju, jer je bezbjednost vozila prilagođena muškarcima

GS
Žene češće smrtno stradaju u saobraćaju, jer je bezbjednost vozila prilagođena muškarcima

Posljedice saobraćajne nesreće su daleko smrtonosnije za žene nego za muškarce. Dio problema leži u tome što se u bezbjednosnim testovima koje sprovode proizvođači automobila retko koriste lutke izrađene po uzoru na prosječno žensko tijelo. Nova lutka za testiranje sudara može pomoći u spasavanju života.

Prema Inicijativi „Veriti nau“ , sa sjedištem Sjedinjenim Državama, koja promoviše rodnu ravnopravnost u pogledu bezbjednosnih mjera u vozilima, podaci govore da je 73 odsto veća vjerovatnoća da žene budu povrijeđene – a 17 odsto da će smrtno stradati – u saobraćajnoj nesreći.

Početkom godine, istraživanje sprovedeno na 70.000 postradalih koji su bili zarobljeni u automobilu posle saobraćajnog udesa, pokazalo je da su se žene češće nalazile u ovoj situaciji nego muškarci.

Lutke koje proizvođači automobila koriste u bezbjednosnim testovima propisanim zakonskom regulativom su samo „muške“ lutke.

Šveđanka Astrid Linder, inženjer i direktor istraživanja bezbjednosti saobraćaja u Švedskom nacionalnom institutu za istraživanje saobraćaja i transporta, odlučna je da to popravi.

Radeći sa timom inženjera, Linder je napravila „žensku“ lutku i koristi je za testiranje  lakših sudara koji su posledica slabijeg udara u zadnji dio vozila.

„Žene imaju više povreda kičme i kukova, što je sasvim logično jer žene imaju šire kukove, šire karlice i sede bliže volanu kako bi ga držale i dohvatile pedale“, objašnjava inženjerka.

 Modeli se projektuju u računaru i testiraju koristeći softver za virtuelnu simulaciju sudara i, ukoliko se pokaže kao dobar, pravi se fizički model koji se koristi u testovima.

U Evropskoj uniji, navodi Linderova, regulatorni okviri zahtevaju da u proceni bezbednosti treba koristiti model prosečnog muškarca. U Sjedinjenim Državama, ženska lutka Hibrid-III 5F je odobrena za testiranje, ali odražava samo pet percentila američkih žena. Lakši je od prosečne 12-godišnje devojčice i ne koristi se za testove sudara na sedištu vozača već samo na sedištima suvozača. Proizvođači automobila pak tvrde da rade u skladu sa zadatim standardima.

„Prototip nove lutke treba da pokaže da imamo potrebne podatke da napravimo i ‘prosečnu ženu’, na isti način kao što smo već dugo pravili modele ‘prosječnog muškarca’. Nadamo se da će projekat biti široko prihvaćen i da ćemo u bliskoj budućnosti imati situaciju da će bezbjednost vozila biti podjednako procenjena za oba djela stanovništva. Ali mora se početi sa uredbom. Kada premostimo taj jaz, tada ćemo dobiti zamah da se krene napred“, naglašava Astrid Linder u intervjuu za Si-En-En.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana