Srpskoj majci prijetilo suđenje po šerijatu - spasila ćerku krijući je ispod muslimanske haljine

B92
Foto: printskrin

Pavlina Radić, državljanka Srbije, spasila je dvogodišnju ćerkicu Saru iz Saudijske Arabije skrivajući je ispod abaje, tradicionalne duge muslimanske haljine. Bježale su od Sarinog oca, Saudijca Alsalema Jasina, koji je praktično želio da preotme djevojčicu od majke, iako je Sara srpska državljanka.

Bijeg kući, u Srbiju, pretvorio se u devetodnevnu agoniju u tranzitnoj zoni aerodroma u Dubaiju.

Po slijetanju iz Arabije, Pavlina i Sara su zaustavljene u Emiratima i tamošnja policija im je nekoliko puta pretila deportacijom. Pavlina je bila svijesna: ako je sa aerodroma u Dubaija umjesto u Srbiju vrate u Saudijsku Arabiju, pretilo bi joj zatočenje i suđenje po izuzetno strogom šerijatskom zakonu, koji za neka krivična djela predviđa i odsjecanje dijelova tijela. Dvogodišnja ćerkica Sara bila bi joj zauvijek oduzeta.

Pakao Pavline (36), njene ćerkice Sare i Pavlinine sestre Milke počeo je sredinom januara u Damamu, u Saudijskoj Arabiji. Tada je Sarin otac Alsalem odlučio da ne dozvoli da se ona vrati kući u Srbiju, gde živi sa majkom. Uzeo je djetetov srpski pasoš pod izgovorom da mora da prijavi njen boravak lokalnim vlastima.

A sve je trebalo da bude samo obična posjeta Sare ocu u Saudijskoj Arabiji. Pavlina sa sestrom Milkom Panić i Sarom doputovala na nekoliko dana. I sam Alsalem Jasin je povremeno u minule skoro tri godine posećivao ćerku u Srbiji. Sara nosi majčino prezime, a Pavlina i Alsalem, državljanin Saudijske Arabije, više od dve godine nisu u emotivnoj vezi.

Već po dolasku u Damam otac uzima Sarin pasoš koji je izdat u Beogradu i to uz njegovu saglasnost.

- Da joj regulišem boravak u Arabiji - rekao je Alsalem Jasin.

Ali to je bio samo izgovor. Uslijedila je životna drama dostojna najboljih filmova.

Otac odmah pokreće proceduru da Sara bude upisana u matične knjige Saudijske Arabije, iako je državljanka Srbije. Pavlina odmah sve prijavljuje ambasadi Srbije u Rijadu.

Ipak, u Saudijskog Arabiji vladaju drugi zakoni. A stavovi šerijatskog prava su uvek u korist muškarca, odnosno oca djeteta. Pavlini su u srpskoj ambasadi pojasnili i moguće posledice u skladu sa šerijatskim pravom.

Filmski bijeg u Dubai

Pavlina je shvatila da je jedini način da ostane sa Sarom da pobjegne u susedne Ujedinjene Arapske Emirate. Pošto je pasoš ostao kod oca, prenijela je ćerkicu preko granice skrivajući je ispod abaje, tradicionalne ženske muslimanske haljine.

Prošla je sve kontrolne punktove na aerodromu u Damamu, a u Dubai sleću 3. februara. Tamo joj pogranični organi Emirata saopštavaju da ne može dalje do Srbije, jer devojčica nema putne isprave.

Uskoro stiže još gora vest - bićete deportovana do polazne destinacije, Damama u Saudijskoj Arabiji.

Pavlini i njenoj sestri Milki u Dubaiju oduzimaju srpske pasoše bez zvaničnog objašnjenja, a neformalno im se saopštava da "krijumčare dijete".

Pavlina, Sara i Milka nemaju gde. U Srbiju ne mogu, u Arabiju ne smeju. Ostaju u tranzitnoj zoni aerodroma u Dubaiju, gde pogranična policija neprestano pokušava da ih skine sa svoje grbače i da ih ukrca na let za Damam. Pavlina neprestano odbija ukrcavanje i deportaciju.

Pritisak iz Saudijske Arabije

Dok traje višednevna drama u tranzitnoj zoni aerodroma u Dubaiju, otac Alsalem Jasin zove srpsku ambasadu u Rijadu i obećava da će vratiti pasoš svoje ćerkice. Istovremeno, međutim, prijavljuje policiji i drugim organima Saudijske Arabije da je Pavlina kidnapovala Saru.

Sve se diže na viši nivo i ambasada Saudijske Arabije šalje nekoliko protesnih nota Ministarstvu spoljnih poslova Emirata. Zahtevaju da majka i dijete budu deportovane u Damam. Pavlini prete hapšenje, sudski postupak i kažnjavanje po šerijatskom zakonu.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, prema saznanjima “Blica”, odlučuje da se detetu umjesto pasoša izda takozvani putni list i traži da se Sari dozvoli povratak sa majkom u Srbiju. Osnov za izdavanje putnog lista bez saglasnosti drugog roditelja jesu humanitarni razlozi - zaštita prava i interesa maljoletnog djeteta i majke koji su državljani Srbije.

Danica Savović, otpravnica poslova srpske ambasade, u kontaktu je sa Pavlinom svih devet dana zatočeništva na aerodromu. A onda im 8. februara pogranična policija Emirata zabranjuje viđanje. Ipak, Savović uspeva da uruči Pavlini putni list za Saru.

Diplomatski rat i pobjeda

U pozadini drame jedne majke sa ćerkicom protiv opasnosti koju donosi šerijatski zakon kreće bitka diplomatskim notama. Saudijska Arabija ne odustaje od pritiska na Emirate, a srpska ambasada šalje i po nekoliko diplomatskh nota dnevno Ministarstvu spoljnih poslova Emirata. Diplomatske note neprestano šalje i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ambasadi Emirata u Beogradu.

Srpska strana insistira da nadležni organi Emirata omoguće državljankama Srbije da nastave put u Srbiju, jer imaju važeće putne isprave Srbije i protiv njih se ne vodi nijedan krivični postupak. Ukazuje se i da je dvogodišnja devojčica u uslovima pandemije koronavirusa danima smeštena u neadekvatnim uslovima u tranzitnoj zoni aerodroma.

Srpske diplomate čak ističu da će se u slučaju deportacije Pavline Radić u Saudijsku Arabiju ambasada Srbije u Abu Dabiju proglasiti za privremenog staratelja nad maloletnom Sarom, u skladu sa odredbama Bečke konvencije o konzularnim odnosima.

Kažu da je najveći strah onaj za dete i sopstveni život. Pavlina je osim straha imala i hrabrosti da živi u neizvesnosti zbog umešanosti politike i konstantne pretnje šerijatskim zakonom, prema kojem u startu ne bi imala nikakvu šansu. Iako u svemu što je uradila praktično nema njene krivice.

I poslije devet dana agonije konačno je srećno okončana životna drama Pavline i njene ćerkice Sare. Uporna borba srpske diplomatije spasla je naše državljanke od deportacije u Saudijsku Arabiju.

Letom iz Dubaija Pavlina, Sara i Milka stigle su u Beograd oko podneva. Došle su kući!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Zašto pričamo u snu?
Zašto pričamo u snu?
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana