Poslije više od 50 godina zatočeništva, Lolita se vraća kući

GS
Poslije više od 50 godina zatočeništva, Lolita se vraća kući

Najstariji kit ubica, orka Lolita, poslije više od 50 godina zatočeništva trebalo bi da bude vraćena u Tihi okean - i time potencijalno bude ujedinjena sa svojom majkom.

Ova 57-godišnja orka prikupila je ogroman broj posjetilaca otkako je počela da nastupa u Seakvarijumu u Majamiju 1970. godine. Oteta od svoje majke i njenih sedmoro braće i sestara kada je imala četiri godine, Lolita je prodata Majami Seakvarijumu za samo 5.500 evra.

Dok su mnoge druge životinje svoj životni vijek u ovoj ustanovi završile, Lolita je neumorno radila sve dok se prošle godine nije razboljela, a živjela je u najmanjem akvarijumu za orke na svijetu. Sada se prave planovi da se ona vrati u okean, u kome njena majka po uvjerenju mnogih još uvek živi, piše Euronews.

- Imala je četiri godine kada su je odveli, a tada je učila da lovi. Ona zna svoju porodičnu pjesmu - rekla je starješina indijanskog plemena Lumi u Vašingtonu Rejnel Moris, koja je takođe član odbora lokalne neprofitne organizacije posvećene obezbjeđenju slobode kitova "Friends of Toki“.

- Ona će se sjetiti, ali biće potrebno vrijeme - rekla je Moris.

Orka Okeansko sunce

Orka za koju se vjeruje da je Lolitina majka, zvana Okeansko sunce, nastavlja da pliva slobodno sa drugim članovima njihovog klana i procjenjuje se da ima više od 90 godina. To je zagovornicima njenog oslobađanja ulilo optimizam da bi možda i dalje mogla da ima dug život kada bude puštena u divljinu. Njeno oslobađanje biće predmet vladinih regulatornih odobrenja.

Godinama su ekološke grupe i poznate ličnosti vršile pritisak na akvarijum da oslobodi Lolitu.

Tokom decenija, poznate ličnosti poput Džonija Depa, Lindzi Lohan i Harisona Forda zalagali su se da se životinja pusti na slobodu. Međutim, inspekcija Ministarstva poljoprivrede Sjedinjenih Država bila je ta koja je konačno stavila tačku na njenu patnju.

- Izvještaj je pokazao da su životinje patile i umirale u akvarijumima Seakvarijuma u Majamiju zbog loše njege - kaže potpredsjednik PETA-e i zamenik glavnog savjetnika Džered Gudman.

- Tako da je akvarijum u to vrijeme bio zatvoren i očigledno se nikada više neće otvoriti - rekao je Gudman.

Atrakcije sa Lolitom koje su se održavale uživo okončane su prošle godine.

Kako će se sprovesti oslobađanje

Vremenski okvir za premještanje Lolite mogao bi da bude od 18 do 24 mjeseci, saopštila je organizacija, a ovo bi moglo da košta i do 20 miliona dolara (18,4 miliona evra).

Plan je da se Lolita preveze avionom do okeanskog utočišta u vodama između Vašingtona i Kanade, gdje će u početku plivati unutar velike mreže dok je treneri i veterinari ne uče kako da lovi ribu. Takođe će morati da izgradi mišiće, jer orke obično plivaju oko 160 kilometara dnevno.

Orka bi bila pod konstantnim nadzorom i njegom dok se ne privikne na novo okruženje, a čuvari u Seakvarijumu je već pripremaju za put, rekli su zvaničnici.

Ovaj potez je uslijedio nakon što je park kupila “The Dolphin Company”, koja je preuzela vlasništvo nad Seakvarijumom 2021. godine. Ona upravlja nad 27 drugih parkova i staništa u Meksiku, Argentini, Karibima i Italiji.

Lolitin zatvor - najmanji akvarijum za orke na svijetu

Dužine 24 metra i širine od deset, Lolitin akvarijum je samo četiri puta veći od nje. Trebalo bi da ga obiđe 600 puta kako bi prešla istu udaljenost koju divlji kitovi pređu u jednom danu. U njenim rodnim sjeverozapadnim vodama Pacifika, kitovi poput Lolite mogu da žive koliko i ljudi; u rezervoaru, taj životni vijek je prepolovljen.

Za sada, fokus ostaje na oslobađanju orke iz zatočeništva i njenom vraćanju u divljinu - na najbezbedniji mogući način.

- Primarni fokus treba da bude na njenom zdravlju i dobrobiti - kaže izvršni direktor projekta Utočište kitova, Čarls Vinik.

Vinik dodaje da “svi treba da budu fokusirani na to da joj bude obezbijeđen najbolji kvalitet života koji može da ima do kraja svog životnog vijeka”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana