Kako vam nauka može pomoći da uspavate uplakanu bebu

Rts
Foto: Ilustracija

Istraživanja japanskih i italijanskih naučnika su potvrdila da se uplakana beba najlakše smiri u majčinom naručju, ali su doninela i novo korisno saznanje: beba će zaspati i ostati umirena ako, nakon nošenja, sedimo s njom na krevetu najmanje pet minuta.

Nosili ste i nunali dijete u naručju sve dok se nije umirilo i konačno zaspalo. Spustili ste ga u krevetac... ali se ubrzo probudilo i ponovo zaplakalo. Ova frustrirajuća situacija je dobro poznata mnogim roditeljima. Ako ste se pronašli u njoj, biće vam zanimljivo da se upoznate sa novim saznanjima o tome kako je najbolje umiriti i uspavati bebu.

Naime, ako nosite uplakanu bebu pet minuta, zatim sjedite držeći je u naručju bar još pet do osam minuta, biće mirna dovoljno dugo da možete da je spustite u krevetac a da je ne probudite, pokazala su istraživanja objavljena u Karent Biologi.

Naučnici su prethodno pokazali da nošenje opušta bebu koja plače i smiruje njene otkucaje srca. Japanski naučnici iz Instituta RIKEN ukazuju na sličnost sa životinjskim svetom. Mladunci pojedinih sisara se smire kada ih roditelji podignu i kreću se sa njima. U narednoj studiji istraživači su se vodili time - šta je potrebno da se beba uspava dovoljno čvrsto da je spuštanje u krevet ne probudi.

Sproveli su eksperiment sa dvadeset i jednom bebom i njihovim majkama. Bebama uzrasta do sedam mjeseci stavili su uređaje koji mere otkucaje srca. Snimali su decu i posmatrali njihovo raspoloženje dok su ih majke nosile po sobi, dok su sedele držeći ih u naručju i dok su ih spuštale u krevetac. To je omogućilo naučnom timu da posmatra kako bebe reaguju na različita okruženja i da zabeleži svaki njihov otkucaj srca, bilo da su uplakane, kenjkave, razbuđene, bilo pospane.

„Ispitivali smo fiziološku pozadinu pojava koje su nam opštepoznate, ali za koje često ne znamo kako zapravo funkcionišu", kaže Đanluka Espozito, razvojni psiholog sa Univerziteta Trento u Italiji.

Bebama su se usporili otkucaji srca i prestajale su da plaču kada su ih majke uzimale u naručje i nosile tako pet minuta. Neke bebe su čak i zaspale. Istraživači su takođe primijetili da bebe reaguju na pokret roditelja i kada su u dubokom snu. Na primer, njihovi otkucaji srca bi se pojačali kada bi se majke naglo okrenule ili pokušale da ih spuste.

Kumi Karoda iz Instituta RIKEN kaže: „Čak i kao majka četvoro dece, bila sam veoma iznenađena rezultatom. Mislila sam da to što se bebe bude kada ih spustimo u krevetac ima veze sa pozom u kojoj su ili sa tim koliko ih nežno spustimo, ali eksperiment je pokazao drugačije".

Sjedenje ublažava prelaz od hodanja do spuštanja u krevet. Bebama koje ušuškane u majčinom krilu provedu bar pet minuta usporavaju se otkucaji srca i one se ne bude nakon što ih majka spusti u krevet.

Nasuprot tome, bebama koje u majčinom naručju miruju manje od pet minuta, ubrzavaju se otkucaji srca i one se bude nedugo nakon što su položene u krevet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana