Vitaminske infuzije sve popularnije, a koliko su zaista bezbjedne?
Najnoviji trend velnesa je intravenska vitaminska terapija, koja isporučuje koktel pažljivo pomiješanih vitamina i minerala direktno u vaš krvotok. Isti tretman je odlično rješenje za mamurluk, povećanje nivoa energije, detoksikaciju, pa čak i eliminisanje negativnih efekata stresa i umora. Ali koliko je bezbjedno?
Rezervacije u velnes klinikama povećane su za 300 odsto, navodi concierge stranica Ruby, a hešteg #vitaminIV na društvenim mrežama i sve je češći u eri nakon pandemije.
Zbog svog brzog dejstva, u kulturi koja obožava instant rješenja, vitaminska kap po kap dolazi kao lijek za užurban način života u kome uvijek moramo biti spremni za akciju i puni energije. Za popularnost intravenske vitaminske terapije kao brzog načina za poboljšanje imuniteta i blagostanja cijelog organizma zaslužne su i pohvale zvijezda poput Kendal Džener, Gvinet Paltrou i Rijane.
Vitaminska infuzija - o čemu se tačno radi?
Intravenske vitaminske infuzije, sa primamljivim nazivima kao što su Immuniti Drip, Beauty Booster ili Jetlag Bag, isporučuju mješavinu vitamina, minerala i aminokisjelina – prilagođenu vašim potrebama – direktno u vaš krvotok, zaobilazeći probavni sistem i omogućavajući tijelu da apsorbuje hranljive materije za maksimalnu korist. Neki od uobičajenih mikronutrijenata koji se koriste u ovu svrhu su vitamini C, B i D i minerali magnezijum, gvožđe i cink – i svaki od ovih hranljivih sastojaka igra ključnu ulogu u održavanju opšteg zdravlja i blagostanja.
S obzirom da vitaminska infuzija navodno nudi ekspresan oporavak, ne čudi što je ovaj metod, donedavno rezervisan isključivo za bolnice, prešao zidove zdravstvenih ustanova i postao najtraženiji velness tretman.
"To je sve dostupnija opcija za širu populaciju, u privatnim medicinskim ustanovama u kojima se promovišu ovakvi vidovi intravenske terapije u cilju nadoknade hranljivih materija, regeneracije organizma, podrške imunitetu, detoksikacije i slično“, kaže nutricionista Karmen Matković Melki.
Ovi vitaminski kokteli su formulisani da „riješe“ širok spektar problema, uključujući umor i dehidraciju, depresiju i anksioznost, migrene i nedostatak koncentracije, hronične bolove, dijabetes, kardiovaskularne bolesti, pa čak i da poboljšaju atletske performanse i pomognu u gubitku težine.
Još jedan razlog zašto čak i oni koji ne vole igle naručuju ove tretmane je efikasnost IV vitaminske terapije u poređenju sa tradicionalnim dodacima ishrani. Uzimanje suplemenata oralno može biti efikasno, ali u zavisnosti od vaših godina i zdravlja crijeva, vaše tijelo ih možda neće apsorbovati tako efikasno kao kada se uzimaju intravenozno.
"IV terapija tehnički omogućava direktniji put davanja, zaobilazeći digestivni sistem i stvarajući preduslove za bolju apsorpciju i potencijalno bolje iskorišćenje hranljivih materija u odnosu na oralni unos vitamina i minerala“, objašnjava Melki Matković, napominjući da to ne znači da je ova vrsta multivitaminskog unosa je za svakoga.
Ukoliko želite da naručite ovu modernu terapiju, možete se "osvježiti" recimo u pauzi za ručak, jer tretman traje između pola sata i sat vremena. Ali vodite računa da sa sobom imate kreditnu karticu jer ovo može biti prilično luksuzan način revitalizacije tijela - cijene se kreću od 100 do 700 eura po tretmanu. U pogledu performansi, rezultati se mogu razlikovati. S obzirom da je svačije tijelo različito, možda ćete doživjeti različite ishode. Neki će se poslije infuzije osjećati energičnije, fokusiranije i „lakše” u smislu detoksikacije, dok drugi možda neće ni primijetiti da im tijelom cirkuliše veća količina vitamina.
Šta nauka kaže o intravenskoj vitaminskoj terapiji
Čak i ako intravenski multivitamini, u svijetu instant rješenja, intuitivno mogu izgledati korisni za sve, postoji malo naučnih dokaza koji podržavaju predložene prednosti vitaminskih infuzija kod zdravih ljudi i, kako stručnjaci ističu, dodatna istraživanja su definitivno potrebna da bi se potpuno razumjelo njihovo dugoročno dejstvo na opšte zdravlje.
Matković Melki naglašava da uvijek mora postojati zdravstveni razlog i preporuka ljekara za uzimanje vitaminske infuzije. Intravenska terapija je efikasna i bezbjedna samo kada se primjenjuje u optimalnoj dozi, isključivo pod ljekarskim nadzorom i uz jasne indikacije za osobu koja je prima“, naglašava nutricionista. U suprotnom, postoji rizik od iznenadne neravnoteže u odnosima pojedinih hranljivih materija. Na primjer, sa intravenskom primjenom gvožđa, postoji rizik od razvoja hipofosfatemije (nizak nivo fosfata u krvi). Vitamin kap po kap može da izazove i hipervitaminozu (prekomjerno unošenje određenih vitamina) jer zaobilazi sve „čuvare“ vašeg tijela, pa je moguće da se krvotok preoptereti hranljivim materijama koje se ubrizgavaju odjednom umjesto da stomak polako vari hranu. U ovom slučaju, vaši bubrezi će raditi prekovremeno kako bi eliminisali višak vitamina i minerala iz vašeg tijela.
Na primjer, visoka doza vitamina C može stimulisati vaše tijelo da proizvodi oksalate, što može povećati rizik od razvoja kamena u bubregu, posebno kod muškaraca. Prečesta upotreba IV tretmana takođe može poremetiti nivoe elektrolita, a posljedice prekomjerne hidratacije mogu biti mučnina, glavobolja i konfuzija. Iz tog razloga, kako ističe nutricionista, vitaminsko-mineralna intravenska terapija nije i ne treba da bude zamjena za zdrav način života, hidrataciju i uravnoteženu ishranu. Pravilna ishrana i racionalno i ciljano uzimanje dodataka ishrani uvijek treba da budu prvi metod izbora za opštu populaciju, čak i ako vam nedostaju određeni vitamini i/ili minerali“, naglašava stručnjak.
Slučajevi u kojima je infuzija vitamina opravdana su zdravstveni problemi koji uključuju pernicioznu anemiju, dijareju, probleme sa malapsorpcijom uzrokovane oštećenjem crijeva ili nedostatke vitamina i minerala koji se ne mogu uspješno nadoknaditi ishranom i oralnim suplementacijama. Liječenje se takođe može koristiti kao podrška liječenju specifičnih medicinskih stanja i/ili u službi oporavka nakon bolesti, operacije i slično.
Ako vam se ideja o trenutnom jačanju imuniteta i dalje dopada, važno je da odmjerite potencijalne koristi i rizike, istražite i obavezno se konsultujte sa svojim ljekarom prije nego što krenete na ovo moderno velnes putovanje, prenosi RTCG.
Najvažnije pitanje koje sebi možete postaviti je: da li je bezbjedno staviti iglu u venu - čak i ako je puna multivitamina - za nešto tako trivijalno kao što je mamurluk ili podmlađivanje?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.