Usamljenost postaje globalni zdravstveni problem

Tanjug
Usamljenost postaje globalni zdravstveni problem

ŽENEVA - Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je usamljenost globalnom zdravstvenom prijetnjom, a stručnjaci upozoravaju da je njen uticaj na smrtnost jednak pušenju 15 cigara dnevno.

-Usamljenost prevazilazi granice i postaje globalni problem javnog zdravlja koji utiče na svaki aspekt zdravlja, blagostanja i razvoja. Društvena izolacija ne poznaje ni godine, ni granice - rekla je izaslanica Afričke unije pri SZO Kido Mpemba, prenosi Gardijan.

Američki hirurg Vivek Marti ističe da su posljedice usamljenosti po zdravlje loše koliko i pušenje 15 cigara na dan, kao i da su ozbiljnije od onih povezanih sa gojaznošću i fizičkom neaktivnošću.

Iako se usamljenost često doživljava kao problem stanovništva u razvijenim zemljama, Marti je rekao da je jedna od četiri starije osobe usamljena u svim regionima svijeta.

Kod starijih odraslih osoba, usamljenost je povezana sa 50 odsto povećanim rizikom od razvoja demencije i 30 odsto povećanim rizikom od moždanog udara.

Usamljenost utiče i na živote mladih ljudi - između pet i 15 odsto adolescenata je usamljeno (u Africi 12,7 odsto, a u Evropi 5,3 odsto).

Podatke je objavila međunarodna komisija Svjetske zdravstvene organizacije, koju predvode Marti i Mpemba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana