Sve popularniji način ishrane povezan je s povećanim rizikom od srčanih bolesti

GS
Sve popularniji način ishrane povezan je s povećanim rizikom od srčanih bolesti

Povremeni post poznat i kao vremenski ograničena ishrana sve je veći trend u svijetu. Neki ga smatraju idealnom opcijom za gubitak kilograma, ali ova metoda i nije baš najbolja opcija za vaše zdravlje.

Neki oblici povremenog posta dopuštaju da jedete sve što ste namjeravali za taj dan, ali u razdoblju od pet ili osam sati, dok drugi planovi povremenog posta imaju posebne namirnice za svaki dan.

Zagovornici povremenog posta hvale se mnogim prednostima, uključujući gubitak težine i smanjenog nivoa inzulina. Kada su nivoi inzulina predugo visoki, to povećava rizik od pretilosti, dijabetesa tipa 2 i bolesti srca.

Međutim, dok povremeni post ima kratkoročne koristi, nova studija predstavljena na naučnim predavanjima američkog udruženja za srce  sugeriše da povremeni post i nije najbolja opcija. Budući da je riječ o studiji koja nije objavljena u naučnim časopisima, istraživanje još uvijek nije zvanično i služi više kao preporuka.

Ipak, važno je istaknuti da su istraživači ispitali podatke 20.000 Amerikanaxa iz Nacionalnog istraživanja zdravlja i ishrane od 2003. do 2018. godine i uporedili ih s podacima o ljudima koji su umrli od 2003. do decembra 2019. iz baze podataka Nacionalnog indeksa smrtnosti Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Prosječna dob sudionika bila je 49 godina, a otprilike polovina njih bile su žene. Praćeni su u prosjeku od osam godina do čak 17 godina. Analiza je otkrila da su ljudi koji su slijedili obrazac jela svu svoju hranu tokom vremenskog razdoblja koji je bio kraći od osam sati dnevno, imali 91 posto veći rizik od smrti zbog kardiovaskularnih bolesti.

Među osobama s postojećom kardiovaskularnom bolešću, razdoblje povremenog posta od osam do 10 sati dnevno povezan je sa 66 posto većim rizikom od smrti od srčanih bolesti ili moždanog udara.

Međutim, iako je studija identifikovala povezanost između povremenog posta i kardiovaskularnih bolesti, to ne znači da je vremenski ograničen način ishrane uzrokovao takoreći kardiovaskularnu smrt. Uz to, možda postoji objašnjenje za vezu povremenog gladovanja i bolesti srca.

"Povremeni post sam po sebi predstavlja stres za tijelo, a u kontekstu našeg modernog života koji je već ispunjen hroničnim emocionalnim, fiziološkim i okolišnim stresorima, povremeni post može učiniti više štete nego koristi", navela je liječnica Jillian Greaves.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana