Stručnjak za san otkrio šta sve loše utiče na spavanje

GS
Stručnjak za san otkrio šta sve loše utiče na spavanje

Čovjek koga zovu 'Gospodar sna' otkrio je koje to stvari mogu da poremete vaš san tokom večeri, posebno po toplom vremenu - uključujući određena pića.

Kada je san u pitanju, svi znamo da postoje određene namirnice i pića koje ne bi trebalo da konzumiramo jer mogu uticati na kvalitet sna. Alkohol je očigledno glavni uzrok poremećaja sna, ali to nije jedino piće koje treba da izbegavate da pijete pokre spavanja. Kofein je takođe jedna opšte poznata stvar koju treba izbkegavati, a mnogi ljudi bi trebalo da prestanu da piju čaj ili kafu i tokom popodneva kako bi mogli da spavaju.. Možda ne biste ni pomislili, ali kofein se nalazi i u drugim proizvodima – kao što su vaša omiljena gazirana pića koja biste mogli da pijete uz večeru ili posle večere.

Počeo je da savetuje ljude da ne jedu tri sata pre spavanja.

"Pokušajte da jedete što je ranije moguće i razmislite o tome šta jedete“, rekao je pre nego što je nastavio sa upozorenjem o kofeinu.

"Razmislite o stvarima kao što je kofein, ako vas posebno pogađa, nemojte ga konzumirati prekasno."

"Što se tiče pića sa kofeinom, takođe morate razmišljati o gaziranim pićima jer mogu da sadrže kofein. Zašto ne razmislite o vodi umjesto toga?“, upitao je Kris,

„Mi se prirodno znojimo i gubimo pola litra do litar vode noću, pa obavezno je napunite tokom dana kako biste bili sigurni da je vaše tijelo adekvatno hidrirano. To će vam omogućiti da bolje spavate i spriječite da se probudite sa suvim ustima".

Kris je takođe podstakao ljude da razmišljaju o okruženju za spavanje, objašnjavajući da je idealna temperatura u spavaćojj sobi za spavanje između 16 i 18 stepeni Celzijusa. Očigledno, može biti prilično teško postići ovu temperaturu u vašoj sobi tokom leta, pa on poziva ljude da pažljivo razmisle o ventilaciji kako bi vazduh bio svež i smanjio toplotu. A ako vam je previše vruće noću, objasnio je kako vaša posteljina i vrsta dušeka mogu napraviti razliku.

"Nekome sa dušekom od memorijske pene biće veoma vruće jer je memorijska pena izuzetno gusta i odbija svu toplotu nazad vama. 

Umesto toga, Kris tvrdi da je ključ za bolji noćni san, bez obzira na vremenske prilike, probati vunu – bilo da je u dušeku ili u čaršavima. Stručnjak, koji je radio sa Univerzitetom u Lidsu na testiranju vune i otkrivanju kako ona utiče na san, kaže da prirodni materijal pruža dublji san koji obnavlja zbog načina na koji pomaže u regulisanju temperature

. "Zapravo, stara izreka „priroda zna najbolje“ je istinita i ono što treba da uradimo je da se vratimo na način na koji smo spavali pre 50 do 70 godina sa više prirodnih vlakana, jer možemo bolje da spavamo i možemo dublje da spavamo", objasnio je za kraj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana