Kako riješiti problem masne jetre: Pravilna ishrana ima ključnu ulogu
Masna jetra ili steatoza je stanje koje se javlja kada se u jetri nakuplja višak masti. To se događa iz više razloga - zbog prekomjernog unošenja alkohola, gojaznosti, dijabetesa, visokog unosa šećera i masti, kao i genetske predispozicije.
Masnoća u jetri može da dovede do oštećenja ćelija i smanjenja funkcionalnosti jetre, koja je vitalni organ zadužen za niz funkcija - varenje, detoksikaciju, proizvodnju proteina i regulaciju nivoa šećera u krvi.
Masna jetra, u težim slučajevima, može napredovati do ozbiljnijih stanja poput zapaljenja jetre (steatohepatitisa), fibroze i ciroze.
Masna jetra obično nema simptoma u ranim fazama. Kako bolest napreduje, međutim, mogu se pojaviti umor i iscrpljenost, bol ili nelagodnost u gornjem desnom dijelu trbuha, gubitak apetita ili osjećaj sitosti nakon malih obroka, dobijanje na težini. Mučnina i povraćanje javljaju se sa težim oblicima masne jetre. Bolovi u zglobovima, takođe, mogu da budu povezani sa upalnim procesima koji se javljaju kod masne jetre.
Pravilna ishrana ima ključnu ulogu
Pravovremena dijagnoza bitna je za pravilno upravljanje bolešću i sprječavanje komplikacija, piše Jutarnji list.
Ključnu ulogu u „odmašćivanju” jetre ima pravilna ishrana, a glavni cilj je smanjenje unosa masti, posebno zasićenih i trans-masnih kisjelina, šećera i rafinisanih ugljenih hidrata. Povećan unos vlakana, proteina, voća, povrća i zdravih nezasićenih masti, može mnogo da pomogne.
Zasićenih masti, koje treba izbjegavati, ima u masnom mesu, prženoj hrani, punomasnim mlječnim proizvodima i zasićenim uljima kao što je kokosovo. Umjesto toga, savjetuje se uzimanje nezasićenih masti, kojih ima u orašastim plodovima, sjemenkama, maslinovom ulju, avokadu i ribi.
Važno je smanjiti unos hrane pune šećera i rafinisanih ugljenih hidrata - slatkiša, gaziranih pića, bijelog hljeba i peciva, a birati integralne žitarice, voće i povrće, koji su bogati vlaknima, antioksidansima i vitaminima.
Proteini imaju važnu ulogu u zdravlju jetre, ali treba konzumirati nemasne proteine - piletinu bez kožice, ćuretinu, ribu, jaja, mahunarke i orašaste plodove.
Redovni obroci su važni, kako bi se održao stabilan nivo šećera u krvi i spriječilo prejedanje, što, takođe, dovodi do prekomjernog nakupljanja masnoća u jetri.
Uz pravilnu ishranu, važno je voditi aktivan i zdrav način života koji uključuje redovnu fizičku aktivnost, dovoljno sna i kontrolisanje stresa. Smatra se da je za vraćanje masne jetre na normalnu, pomoću ljekova i pravilne ishrane, potrebno od šest mjeseci do dvije godine.
Biljke za zdravlje jetre
Pored omega-3 masnih kisjelina, koje pomažu u smanjenju upale u jetri, određene biljke i biljni preparati se tradicionalno koriste za zdravlje jetre, mada njihov pozitivan učinak nije naučno dokazan.
Đumbir se često koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih protivupalnih svojstava. Mlijeko čička može imati hepatoprotektivno djelovanje, odnosno da štiti jetru od oštećenja.
Kurkuma je začin koji se često koristi u ajurvedskoj medicini zbog svojih protivupalnih svojstava. Istraživanja sugerišu da njen aktivni sastojak kurkumin, može da pomogne ozdravljenju jetre.
Jelovnik kod masne jetre
Ishrana kod masne jetre zavisi od stadijuma bolesti i ljekova koji se koriste, ali postoje neke opšte smjernice koje treba uzeti u obzir prilikom izbora namirnica.
Ovo su namirnice koje se preporučuju u ishrani kod masne jetre:
Riba: losos, skuša, sardine i druge masne ribe bogate omega-3 masnim kisjelinama
Piletina i ćuretina bez kože
Jaja umjereno.
Mahunarke: pasulj, sočivo, leblebija i grašak
Povrće: brokoli, kelj, spanać, šargarepa, tikvice, paradajz
Voće: jabuke, banane, bobičasto voće, citrusi
Integralne žitarice: integralna tjestenina, smeđi pirinač, kinoa, ječam
Orašasti plodovi i sjemenke: bademi, orasi, lješnici, sjemenke lana, bundeve i čia sjemenke
Maslinovo ulje za kuvanje ili kao preliv za salate i ribu.
Nemasni mlječni proizvodi: jogurt sa niskim proventom masti, obrani sir i nemasno mleko
Dovoljan i redovan unos vode ključan je za zdravlje jetre i cijelog organizma, prenosi RTCG.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.