Negativni efekti: Zašto tijelo pati kad pređemo na zimsko računanje vremena?

GS
Foto: Ilustracija

Ovog vikenda imamo prelazak sa ljetnjeg na zimsko računanje vremena. Vraćamo sat unazad.

Iako smo srećni jer možemo duže da spavamo, stručnjaci ukazuju na negativne efekte promjene vremena. Ne samo da se povećava rizik od saobraćajnih nezgoda, već i od srčanog udara.

U noći između 26. i 27. oktobra vraćamo kazaljke sa 3:00 na 2:00. Na telefonima, tabletima i laptopovima vrijeme će se automatski menjati, tako da ne moramo da brinemo.

Naše tijelo može negativno da reaguje na zimsko računanje vremena, što je prvenstveno povezano sa poremećajem prirodnog cirkadijalnog ritma.

Efekti promjene (račinanja) vremena utiču ne samo na fizičko zdravlje, već i na mentalno zdravlje. Promjena prvenstveno izaziva poremećaje u ciklusu spavanja i buđenja. Na taj način dolazi do kumulativnog deficita sna koji traje ne samo nekoliko dana, već čak i nedjeljama. 

Poremećaji raspoloženja

Poremećaji cirkadijalnog ritma u kombinaciji sa problemima sa spavanjem mogu direktno da utiču na naše mentalno zdravlje. Studije pokazuju da promjena vremena izaziva ozbiljne promjene raspoloženja koje mogu da izazovu depresiju. Pored toga, poremećaji raspoloženja čine da se izolujemo od porodice i prijatelja.

Takođe imamo manje energije za obavljanje ne samo svakodnevnih obaveza, već i naših omiljenih aktivnosti.

Problemi sa srcem

Prelazak sa ljetnjeg na zimsko računanje vremena takođe može direktno da utiče na funkcionisanje srca. Posebno oprezni treba da budu pacijenti koji su imali srčani udar. Iako spavamo sat vremena duže, poremećaji u cirkadijalnom ciklusu mogu da dovedu do povećanja nivoa kortizola, koji je povezan sa povećanim rizikom od srčanih bolesti.

Da li je ljetnje računanje vremena štetno za djecu?

Promjena vremena, ne samo iz ljeta u zimu, već i iz zime u ljeto, utiče na zdravlje djece. Možda se osjećaju zbunjeno, ne razumiju u potpunosti šta se dešava. To će rezultirati povećanim nedostatkom koncentracije i poteškoćama u učenju. Međutim, ovo stanje obično nestaje nakon nekoliko dana.

Šta možemo da uradimo da promjena na zimsko računanje vremena ne bude tako ozbiljna?

Da prelazak na zimsko računanje vremena ne bude tako ozbiljan, možemo da učinimo nekoliko stvari. Prije svega, ne pokušavajte da forsirate svoj dnevni raspored. Sve što treba da uradite je da polako pomjerate izvršenje pojedinih aktivnosti u vremenu.

Duge večeri su često primamljive da pogledate još nekoliko epizoda serije, ali ne treba zaboraviti ni na negativne efekte plave svjetlosti koje su direktno povezane sa poremećajima sna. Sigurno će biti frustrirajuće ustati kada je mrak, a zatim se vratiti kući kada je mrak.

Zbog toga ne možemo da zaboravimo na suplementaciju vitamina D, koja će pomoći u povećanju nivoa energije, piše Mondo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana