"Mazni" govor jedan od čestih razloga za odlazak kod logopeda

GS
Foto: Ilustracija

Kada djete šuška ili ne izgovara pravilno sve riječi, to je mnogima simpatično. Međutim, ujedno je i alarm da dijete treba da ide kod logopeda.

Nepravilno izgovaranje riječi je samo jedan aspekt onoga čime se logoped bavi, prenosi portal b92.

"To su tzv. artikulacioni poremećaji i u zavisnosti u kom periodu dijete izgovara nepravilne glasove, mi ćemo reagovati. Ukoliko roditelj dovede dijete zbog neizgovaranja glasa R oko druge–treće godine, nećemo ga uključiti u logopedski tretman, već ćemo roditelju dati savjet za stimulaciju jer se glasovi razvijaju po određenoj glasovnoj liniji", otkrila je za Televiziju Prva logoped dr Jovana Uzelac.

Prema njenim riječima, dijete bi do pete godine trebalo da izgovara apsolutno pravilno sve glasove srpskog jezika. Dakle, do treće bi trebalo da izgovara pravilno sve vokale, glasove iz grupe ploziva, to su P, B, K, G, T, D, nazale M, N, Nj, poluvokal J i neke glasove iz grupa frikativa kao što su F, V i H.

"Dakle ako u trećoj godini imamo potpuni izostanak glasova, tu bi već trebalo da se roditelj obrati logopedu. Najteže glasove za izgovor poput onih iz grupe afrikata Č, Dž, iz grupe frikativa kao što su Š, Ž i čuveni glas R koji je i najteži za izgovor jer zahtjeva vibracije jezika, a tu su negdje i glas L i Lj, djete mora da nauči do pet i po godina."

Mazni govor roditelja sa djecom može da napravi problem.

"Trebali bismo pravilno, razgovjetno sa svim ovim normalnim prozodijskim i artikulacijskim karakteristikama da izgovaramo glasove. Ne treba da podržavamo mazni govor, ni da tepamo", uvjerava dr Uzelac.

Najčešće se javljaju artikulacioni problemi i tada govor, kako kaže, može biti i potpuno nerazumljiv, a javljaju se i teži jezički problemi, bilo primarni, bilo sekundarni (zbog nekih drugih uzroka).

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana