Lijekovi u rijekama ugrožavaju globalno zdravlje

Tanjug
Foto: pixabay

TORONTO- Zagađenje svjetskih rijeka lijekovima i farmaceutskim proizvodima predstavlja prijetnju po životnu sredinu i globalno zdravlje, navodi se u najnovijoj studiji.

Paracetamol, nikotin, kofein i lijekovi za epilepsiju i dijabetes su naširoko identifikovani u rijekama tokom studije koju je sproveo Univerzitet Jork u Torontu, a koja je, kako navodi BBC, među najobimnijim istraživanjima sprovedenim na globalnom nivou.

Rijeke u Pakistanu, Boliviji i Etiopiji su među najzagađenijima, a najmanje zagađene su rijeke na Islandu, u Norveškoj i u amazonskoj prašumi.

Ipak, uticaj mnogih od najčešćih farmaceutskih jedinjenja u rekama je još uvijek uglavnom nepoznat, ali je već utvrđeno da rastvoreni ljudski kontraceptivi mogu uticati na razvoj i reprodukciju riba.

Studija je uzorkovala vodu sa više od 1.000 mjesta u više od 100 zemalja, a zaključeno je da je više od četvrtine od 258 reka koje su uzorkovane sadržalo “aktivne farmaceutske sastojke" prisutne na nivou koji se smatra nebezbjednim za vodene organizme.

Dva najčešće otkrivena lijeka su karbamazepin, koji se koristi za liječenje epilepsije i nervnog bola, i metformin, koji se koristi za liječenje dijabetesa.

Pronađene su i visoke koncentracije takozvanog "životnog potrošnog materijala" kao što su kofein (kafa) i nikotin (cigarete), kao i paracetamol protiv bolova.

U Africi je u visokim koncentracijama pronađen i artemisinin, koji se koristi u borbi protiv malarije.

Najzagađenije lokacije bile su uglavnom u zemljama sa niskim do srednjim prihodima, i u oblastima gde je bilo odlaganja otpadnih voda, lošeg upravljanja otpadnim vodama i farmaceutske proizvodnje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana