Kardiolog objasnio: Na kojoj ruci treba mjeriti pritisak

G.S.
Foto: Ilustracija

Mjerenje krvnog pritiska je ključan dio očuvanja srčanog zdravlja i praćenja potencijalnih problema.

Pravilno mjerenje ne samo da pomaže u tačnom ocjenjivanju vašeg zdravlja, već i omogućava pravovremeno prepoznavanje i upravljanje zdravstvenim stanjima. Evo kako da pravilno izmjerite krvni pritisak, uključujući na kojoj ruci je najbolje mjerenje obaviti i koliko dugo treba da traje.

Priprema za mjerenje

Opustite se: Prije mjerenja, pobrinite se da se opustite. Izbjegavajte unos kofeina i nikotina najmanje 30 minuta prije mjerenja, i ne vršite fizičku aktivnost neposredno prije mjerenja. Sjedite  u udobnoj stolici s nogama ravno na podu i rukom u visini srca..

Odaberite pravi trenutak: Mjerenje treba obaviti u mirnom okruženju, kada ste opušteni. Najbolje je mjerenje vršiti u isto vrijeme svaki dan kako biste dobili dosljedne rezultate.

Koju ruku koristiti za mjerenje

Desna ili lijeva ruka: Preporučuje se mjerenje krvnog pritiska na istoj ruci svaki put. U većini slučajeva, krvni pritisak se mjeri na levoj ruci, ali ako imate specifične medicinske razloge, vaš ljekar može preporučiti mjerenje na desnoj ruci. Ruka na kojoj se meri pritisak treba biti opuštena i položena na ravnu površinu u visini srca. Ako postoji značajna razlika u pritiscima između dvije ruke, to treba da bude pregledano od strane ljekara.

Kako izmjeriti krvni pritisak

Postavite manžetnu: Stavite manžetnu oko gornjeg dijela nadlaktice, neposredno iznad lakta. Manžetna treba da bude čvrsta, ali ne previše zategnuta. Trebalo bi da bude postavljena na oko 2-3 cm iznad lakta.

Mjerenje kod kuće: Ako koristite automatski aparat, pritisnite dugme za početak mjerenja. Aparat će automatski napuniti manžetnu, a zatim je ispustiti dok mjeri krvni pritisak. Automatski aparati su jednostavni za upotrebu i obično prikazuju rezultate na digitalnom ekranu.

Mjerenje kod ljekara: Ako se mjerenje obavlja kod lekara, zdravstveni radnik će postaviti manžetnu i koristiti stetoskop kako bi čuo zvukove otkucaja krvi dok se manžetna postepeno prazni.

Trajanje mjerenja

Trajanje procesa: Samo mjerenje obično traje oko 1-2 minuta. Ako koristite automatski aparat, cijela procedura će biti brza i jednostavna, dok kod manuelnog mjerenja može potrajati malo duže zbog potrebe za slušanje zvukova stetoskopom.

Broj mjerenja: Preporučuje se da merenje obavite barem dva puta na svakoj ruci u razmaku od 1-2 minuta kako biste dobili prosječne vrijednosti i osigurali tačnost. Ako koristite aparat kod kuće, pratite uputstva proizvođača i bilježite rezultate.

Zašto je pravilno mjerenje važno

Tačnost rezultata: Pravilno mjerenje omogućava precizne rezultate, što je ključno za pravilnu procjenu vašeg zdravstvenog stanja. Neprecizni rezultati mogu dovesti do pogrešnih dijagnoza i nepotrebnih briga ili zanemarivanja ozbiljnih problema.

Praćenje hipertenzije: Redovno mjerenje pomaže u praćenju hipertenzije ili hipotenzije, što može spriječiti ozbiljne zdravstvene probleme kao što su srčani udar, moždani udar i oštećenje bubrega.

Prilagođavanje terapije: Ako koristite lijekove za regulaciju krvnog pritiska, pravilno merenje pomaže u proceni efikasnosti terapije i može vam pomoći u razgovoru sa vašim ljekarom o prilagodbama.

Prevencija komplikacija: Praćenje krvnog pritiska omogućava pravovremeno prepoznavanje i upravljanje faktorima rizika za srčane bolesti i druge zdravstvene probleme.

Pravilno mjerenje krvnog pritiska je jednostavan, ali vitalan dio održavanja vašeg zdravlja.

Ako imate bilo kakve nedoumice o tehnici mjerenja ili rezultate vašeg krvnog pritiska, obavezno se posavjetujte sa vašim zdravstvenim radnikom, prenosi Alo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana