Kako da izvadite iglice morskog ježa

G.S.
Kako da izvadite iglice morskog ježa

U plavim dubinama Jadranskog mora, čak i u plićacima, gdje ima puno stijena more krije različita mala “stvorenja”. Neki od tih stanovnika su i morski ježevi koji vam mogu očas posla pokvariti odmor kada nagazite na njih.

Obično se nalaze na stijenama i kamenjem na obali, okruglog su oblika, a tijelo im je prekriveno iglicama. Problem nastaje kada na njih nagazimo i ubod nije nimalo ugodan - bolan je, koža pocrveni i može nastati otok. Najčešće se ljudi ubodu na stopala, ali može se raditi i o drugim dijelovima tijela, npr. dlanovima.

Stručnjaci savjetuju da ako ne znate, nemojte sami vaditi iglice jer mogu pući i u nozi mogu ostati mali dijelovi koji se jako teško vade. Iglice u 90 odsto slučajeva same izađu iz kože poslije dva do tri dana, ali bolje je izvaditi ih što prije kako ne bi došlo do upalne reakcije, piše “net.hr”.

U narodu su poznati brojni recepti kako da se sami otarasite iglica ježa, evo nekih od njih:

Metod 1.

Ako vidite da je igla morskog ježa pod kožom i nije ušla u mišić, onda odmah na plaži, pokušajte sledeće: Operite nogu sa obilnim količinom tople vode. Udarite mjesto uboda glatkim i teškim predmetom na mjestu ubrizgavanja (čista bočica ili mali kamen). Stisnite iz rane dijelove igle. Zalijte mjesto uboda sa bilo kojim alkoholnim rastvorom za dezinfekciju (čak i parfem može pomoći). Zapamtite da je organosilicijumsko jedinjenje (kalcijum), od kojeh je igla morskog ježa, može se rastvoriti kiselinom, nađite veliki limun ili sirće (pet do sedam procenata) i sipajte rastvor kiseline na mjesto uboda. Nakon što ste se uvjerili da su svi dijelovi igle ispod kože nestali, isperite toplom vodom. Očistite ranu antiseptičnom mastom.

Metod 2.

Ovo je domaći metod liječenja. Prije svega, neophodno je ispariti mjesto ubrizgavanja. Udariti glatkim i teškim predmetom (npr flašom) na mjestu ubrizgavanja i okolo - igla će se raspasti. Zalijte oštećenu kožu limunovim sokom i staviti celofansku kesu na stopalo i 30 minuta budite na suncu. Nakon nekog vremena, počinje obilno izlaziti limfa od uboda, i onda ćete moći izvući većinu dijelova igala. Operite mjesto uboda toplom vodom. Očistite ranu antiseptikom. Za dva do tri dana svi ostali delovi igle će izaći ili se rastvoriti sami.

Metod 3.

Ako na plaži pri ruci nemate neophodnih stvari, možete se vratite kući i uraditi sledeće: obilno isperite nogu vodom. Stavite na ranu alkoholni rastvor. Nogu stavite u vruću vodu, tako vruću koju možete izdržati (topla voda neutrališe toksine). Samo nemojte previše, da ne bi ste dobili opekotinu. Takođe možete koristi umjesto vode zagrijanoj na 40 stepeni celzijusovih suncokretovo ulje, koje neophodno postaviti tkaninom na ranu. Opet, morate biti veoma oprezni sa temperaturom i ne pogoršati situaciju. Zalijte mjesto uboda slabom kiselinom (limun, sirće). Poslije toga, iglice morskog ježa mogu se vrlo nježno stisnuti. Nakon što se uvjerili da su svi dijelovi igle ispod kože uklonjeni, operite mjesto uboda toplom vodom. Dezinfikujete ranu.

Metod 4.

Ovo je najlakši i najneobičniji način za uklanjanje igala morskog ježeva, koji su lokalni stanovnici rekli. Međutim, do sada nismo uvjereni u njegovu efikasnost i potvrdi ovog tretmana još nije bilo... Operite nogu vodom. Stavite malu količinu zubne paste na mjesto uboda i igle će izaći same. Operite mjesto uboda toplom vodom. Očistite ranu. Vodite računa o mjestu uboda u roku od dva dana. Ako nema traga od uboda ježa, onda ste srećni i sve se dobro završilo. Ako na koži se vide ljubičaste oznake ili ne prođe bol, onda je igla ispod kože ostala, imate gnojnu ranu ili se pojavila alergijska reakcija, onda treba odmah se obratiti ljekaru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana