Iskoristite štapić od sladoleda: Kako ublažiti ubode ježa, otrovne ribe ili meduze

GS
Iskoristite štapić od sladoleda: Kako ublažiti ubode ježa, otrovne ribe ili meduze

Kada smo na odmoru, provodimo više vremena na otvorenom, u prirodi, koja je dom mnogim insektima na kopnu i morskim životinjama u moru. One mogu izazvati opekotine ili ubode, pa evo kako se postupa u slučaju neprijatnog susreta.

Neoprezni kupači morskog ježa često nagaze u plićaku, pri čemu njegove bodlje mogu da prodru duboko u tkivo, gde mogu da ostanu i da uzrokuju dodatne komplikacije, poput gnojenja i stalne boli. U rani se obično vide polomljeni delići bodlji, a na mestu uboda crvenilo i otok. Ako ste spretni, dok je koža još vlažna i meka, sterilnom iglom ili pincetom izvadite bodlje. Iglice koje ne mogu da se izvade mogu se namazati tzv. crnom masti, odnosno masti amonijumovog sulfata, koja će ubrzati izlazak bodlji iz kože. Nakon što se iglice izvade, područje treba dezinfikovati ili staviti antibiotsku mast. Potom mjesto uboda zaštitite sterilnom gazom ili flasterom.

Dodir vrućeg metala
 
Većina preostalih iglica će sama izaći, ali ako se to ne dogodi, a područje uboda se zacrveni i boli, treba potražiti pomoć i hirurški odstraniti bodlje.

“Dodir” meduze boli poput vrućeg metala, Ubrzo se javlja alergijska reakcija koja može uključivati crvenilo, osip, otok i mehuriće, a sve to obično traje i po nekoliko dana. Većina uboda događa se slučajno, tokom plivanja, a nakon prvih simptoma mogu se razviti i sekundarne infekcije - svrbež, kraste i promena boje kože. Plikove ne treba bušiti, a nakon što se povuku ostaće ožiljak koji može da bude vidljiv i godinama. Opečeni deo tela što pre treba isprati morskom vodom ili vinskim sirćetom, a nikako ne vodom jer se pojačava osećaj bola. Uz sirće je dobar i limun, a ako nemate ništa od toga pri ruci, poslužiće i urin, piše 24sata.hr.

Možete pomoći sebi i ukoliko opečeni dio što prije istrljate peskom i tako skinete sloj koji je ostavila meduza, a koji vas peče.

Opekotina od meduze manje boli ako se mjesto ohladi. Ako je opekotinom zahvaćen deo kože veći od površine dlana, bilo bi dobro potražiti pomoć lekara, baš kao i kad osetite vrtoglavicu ili potrebu za povraćanjem. I opekotine na području očiju, lica, usta ili genitalija zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.
 
Uronite u vruću vodu
 

Ako ste došli u susret s otrovnim ribama, poput ribe pauka, znajte da je bol nakon uboda njegovim otrovnim bodljama žestok, pulsirajući, širi se od mesta uboda, koje otiče i menja boju, ide od sasvim bele preko crvene do tamno modre, a mogu se pojaviti i plikovi. Ranu treba isprati, a ostatke otrovnih bodlji odmah izvaditi. Kako je otrov termolabilan, odnosno osetljiv na povišenu temperaturu, ubodeni do tela treba uroniti u vruću vodu koliko možete izdržati, a da se ne opečete, naravno, i što pre se javiti lekaru. Kod težih slučajeva uboda mogu se pojaviti vrtoglavica, nesvestica i znojenje kao i problemi s disanjem i radom srca.

Intenzivan boravak u prirodi, osim uživanja, sa sobom nosi izloženost ubodima raznih insekata, koji najčešće prolaze bez ozbiljnijih problema.

- Ubod bilo kog insekta može da dovede do lokalne upalne reakcije - najčešće su to svrbež, crvenilo i otok, zbog čega nije potrebno odmah juriti do lekara. Prva pomoć kod te lokalne alergijske reakcije su hladni oblog, odnosno led i antihistaminske kreme za ublažavanje svrbeža i bola. Ipak, važno je i ne dirati mesto zahvaćeno ubodom, pogotovo ne masirati ili češkati, da bismo izbjegli infekciju i jačanje upale. Nastali otok kože može potrajati i nekoliko dana.

- Kod uboda pčele preporučuje se izvaditi žaoku što pre. Ako ona ostane ispod kože još neko vreme može da ispušta otrove i otpustiti količinu otrova koja može izazvati ozbiljniju alergijsku reakciju. Žaoku možete da uklonite pritiskanjem s jedne strane oko nje, pa zatim druge objektom ravne ivice, poput kreditne kartice, sve dok je ne istisnete. Upravo ubod pčele najčešće izaziva alergijsku reakciju u našim krajevima, a slede ubodi bumbara, osa i stršljena koji mogu biti višestruki, a njihov otrov toksičniji.

Svaki ubod je fatalan

- Ponekad se, posebno kod uboda pčele, ose ili stršljena, može javiti urtikarija po celom telu. U takvim slučajevima je potrebno odmah uzeti neki od antihistaminika i što pre otići kod doktora. Postoje ljudi koji su preosetljivi na ubod insekata i svaki ubod bilo kog od njih može da bude fatalan. Oni kod sebe moraju da imaju lekove u svakom trenutku. Nakon urtikarije mogu se javiti i neki teži simptomi, mogu uticati na celo telo i napredovati do kobnog anafilaktičkog šoka. Simptomi uključuju osip, otežano disanje, nesvesticu, pa čak i smrt u roku od 30 minuta. Ako ugriz postane inficiran, crven s ili bez gnoja, vruć ili se širi prema telu, odmah posetite lekara. Treba biti oprezan i kad se piju sokovi ili jede voće, da insekt zajedno s voćkom ne bi ušao u usta.

- Posebno su opasni ubodi u jezik jer je jezik dobro prokrvljen s jedne strane, a s druge lako počinje da otiče. Budući da nema mnogo mjesta, može doći do gušenja. Zato se nakon takvih uboda takođe što pre treba javiti doktoru, piše 24sata.hr

Ako dođete u kontakt s mravima, treba znati da oni mogu da izazovu uglavnom samo lokalnu reakciju. Ugrizi se obično vide pojedinačno ili u manjim grupama. Ugrizi crvenog mrava mogu da proizvedu bubuljice koje svrbe i bole.

DIJETE JE OPEKLA MEDUZA?

Pomoći će i sirup - Detetu prvo objasnite da će opekotina boleti i da je ne sme trljati. Ali ako ga baš jako boli, možete mu dati i sirup protiv bolova.

Iskoristite štapić od sladoleda - Ne dirajte rukama. Kad se pipci od meduze uhvate za kožu, teško ih je skinuti, a i dalje ispuštaju otrov. Žarnice možete da pospete peskom i istružete štapićem od sladoleda ili karticom.
 
OTROVNE RIBE SU VRLO OPASNE

Opreza nikad dosta - U otrovne riba spadaju pauk riba, zatim škarpina i raže. Njihov otrov je vrlo jak, pogotovu kod nekih vrsta riba pauk čiji je otrov po delovanju sličan zmijskom, prenosi NajženaAlo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana