Četiri savjeta za smanjenje upale poslije vježbanja

GS
Foto: Ilustracija

Ako ste ikada pravili veliku pauzu u treniranju, nemojte da se iznenadite ukoliko osjetite bol u mišićima i upalu u tijelu dan nakon što ste se ponovo vratili fizičkoj aktivnosti.

Upala je sastavni dio procesa zarastanja mišića dok se povećava protok krvi u to područje, koje obezbjeđuje više hranljivih materija i faktora rasta neophodni našim ćelijama za njihov oporavak.

Međutim, ukoliko vam već duže vrijeme traje upala, to može da bude i znak da previše opterećujete vaše tijelo u tom trenutku. U  svakom slučaju, ako imate upalu, probajte sa sljedećim savjetima kako biste smanjili bol koji osjećate.

Hladne obloge

Ovo je klasičan oblik terapije. Sve što je potrebno je da stavite hladnu oblogu na stopala ili zglobove i da je držite 15 do 20 minuta. Veoma je važno da izvor hladnoće ne dodiruje središte povrede, jer tako može da povećate rizik od oštećenja kože. Najbolje bi bilo da oblogu umotate u tanak peškir ili krpu prije nego što je naslonite na kožu.

So na minimum

Povećan unos soli u organizam poslije jakog treninga može dodatno da pogorša stanje upale. Idealno bi bilo da unos soli bude ispod 1.500 mg, što je oko dvije trećine kašičice, ali uvijek se konsultujte sa ljekarom o zdravoj količini njenog unosa.

Hidratacija je važna

Ukoliko povećate unos tečnosti više nego što inače to radite, tako možete da eliminišete inflamatorne pokretače u tijelu. Iako je preporučeno osam čaša vode dnevno, ukoliko vas zadesi upala, neka taj broj bude veći.

Ne preskačite zagrijevanje i istezanje

Ako ste baš riješili da nastavite sa vašim treningom i pored upale koju imate, onda nikako ne smijete da zanemarite zagrijevanje prije treninga, niti istezanje poslije njega. Time ćete pomoći tijelu da se bolje bori protiv upale.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana