Bakterije sira pomažu u zarastanju hroničnih rana

b92
Foto: ilustracija

Bakterije koje se koriste za pravljenje sira su bile genetski modifikovane kako bi se napravili proteini koji pomažu u oporavku kože. Ova saznanja bi mogla da budu od velike pomoći prilikom liječenja rana kod dijabetičara.

Kada se koriste za rane kod miševa, bakterije za pravljenje sira funkcionišu tako da stvaraju proteine koji oporavljaju kožu i podstiču brzo zarastanje. Trenutno se sprovodi istraživanje kako bi se vidjelo da li mogu da pomognu u liječenju hroničnih rana koje se dešavaju pacijentima sa dijabetesom.

Otprilike četvrtina osoba sa dijabetesom razvija čireve, otvorene rane koje ne zarastu pravilno zbog slabe cirkulacije i drugih problema. U ekstremnim situacijama, oštećeni dio tijela - obično stopalo - mora da se amputira.  Jere Kurkipuro i njegove kolege iz Bitehnološkog preduzeća u Kuopiju u Finskoj pitali su se da li bi mogli da povećaju zarastanje rana obezbjeđivanjem proteina uključenih u obnavljanje kože.

Umjesto da ubrizgavaju ove proteine u rane, oni su predložili bakterije genetskog inženjeringa koje bi mogle da generišu proteine na neodređeno vrijeme kada se jednom unesu u ranjeno tkivo.

Oni su koristili bakterije Lactococus lactis, koje se često koriste u proizvodnji sira i za koje se smatra da je malo vjerovatno da će imati štetne posljedice po zdravlje ljudi. Naučnici su genetski izmijenili bakterije da bi stvorili tri proteina za liječenje kože.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana