Kora od crvenog luka snižava krvni pritisak i sprečava začepljenje arterija – ne bacajte je

GS
Foto: Ilustracija

Nutricionisti upozoravaju da one dijelove povrća i povrća koji su najzdraviji bacamo u smeće i zaista možemo da ih iskoristimo.

Tako bacamo koru crvenog luka, koru pomorandže i lubenicu. Stručnjaci tvrde da kora luka sadrži kvercetin, biljni pigment koji može pomoći u snižavanju krvnog pritiska i sprečavanju začepljenja arterija.

Takođe ima antiinflamatorni efekat. Naravno, koru crvenog luka nećemo jesti sirovu, ali možete je dodati u supe i čorbe tokom kuvanja. Izvadite je prije serviranja.

Listovi brokolija takođe će se najčešće bacati. Ali to je prava šteta jer su puni vitamina A i C. Nisu jestivi samo cvjetni, zeleni dijelovi, već cijela biljka. Listove možete kuvati kao kupus i jesti stabljiku kao hrskavu, zdravu užinu.

Listovi celera se takođe često zanemaruju i bacaju, iako sadrže i do pet puta više magnezijuma i kalcijuma od korena koji tako često jedemo. Listovi takođe sadrže vitamin C i moćne antioksidante koji mogu pomoći u borbi protiv raka, srčanih bolesti, pa čak i starenja.

Skoro uvijek bacamo koru od pomorandže i dinju. Ali ovi dijelovi se mogu koristiti i sa ostatkom voća, posebno ako pravite sok od svježeg voća. Kora lubenice i dinje bogata je citrulinom, aminokiselinom koja poboljšava cirkulaciju. Kora pomorandže je puna vlakana, flavonoida i vitamina.

Stabljika blitve se često baci, ali je odlična za jelo i sadrži glutamin, antioksidante i fenolna jedinjenja. Same stabljike blitve mogu se kuvati kao špargle, prenosi B92.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana