Jedan od najuticajnijih horora "Strah u Ulici brijestova" proslavio 35. rođendan

Agencije
Jedan od najuticajnijih horora "Strah u Ulici brijestova" proslavio 35. rođendan

Iako je s ove distance vrlo lako zanemariti uticaj ove franšize koja se s vremenom pretvorila u autoparodiju, činjenica je da se radi o hororu koji je potpuno promijenio način na koji se pristupa filmovima ovog žanra, a to je nešto što je majstor horora Ves Krejven učinio više puta tokom svoje duge i plodne karijere.

Tražeći glumca koji će glumiti glavnog negativca, Krejven je mislio da mu je potreban "veliki muškarac" jer se radilo o hororu, o zlom psihopati koji proganja tinejdžere u snovima i ubija ih rukavicom opremljenom noževima.

Krejven je pretpostavljao da će mu, baš kao što je to bio slučaj s "Teksaškim masakrom motornom testerom" i "Noći vještica", biti potreban visok i jak muškarac koji će savršeno donijeti lik, na oko nezaustavljivu silu koja čini okosnicu većine horora.

Preuzeo slavu bezličnih ubica

"Strah u Ulici brijestova" preuzeo je koncept negativca zbog kojeg ljudi dolaze u bioskope ili čak navijaju za njega, i podigao ga na još viši nivo. Negativci bez lica, bez glasa ili oni koji se kriju iza maske, morali su da naprave mjesta za lajavog monstruma koji je iz nastavka u nastavak postajao sve veća zvijezda.

U odjavnoj špici "Noći vještica" lik Majkla Majresa nije čak ni naveden imenom i prezimenom već ga nazivaju "Oblik". To je bitno za samu radnju jer Majkl može biti bilo ko. I poenta filma je to da on jednostavno i jeste.

Nekoliko godina kasnije "Petak 13." potpuno pokriva lice glavnog negativca sve do kraja filma kada se otkriva da je ubistva počinila osvetom opsjednuta žena istraumirana smrću svog sina Džejsona. Kad se Džejson pojavi, nekoliko nastavaka kasnije, i Džejson je bio tih i potpuno sakrivenog lica prije nego se u trećem nastavku pojavi s hokejaškom maskom na licu.

Ali, šesti dio započinje parodijom Džejmsa Bonda, a sve se to dogodilo zahvaljujući Frediju.

Manijak super zvijezda

U čemu je razlika? Iako prva "Strava" dijeli više-manje istu postavu kao i "Noć vještica" (manijak i napaljeni tinejdžeri), postoji jedna velika razlika. Fredi nije bio samo strašan lik već i dovitljiv na mračan i do tada neviđen način. Isto tako, bio je neuporedivo zanimljiviji od tinejdžera koje je ubijao.

Naravno, horori su oduvijek bili popularni zbog čudovišta ili manijakalnih negativaca, ali s Fredijem je bilo drugačije - gledaoci su ga voljeli.

On je bio zvijezda filmova, a ne samo prijetnja.

Na kraju ga je ubila slava

Kruger se s vremenom pretvorio u pravu pop ikonu pa ste ga mogli zateći na svim mjestima, od trgovina igračkama do video spotova repera. Preveliko eksponiranje dovelo ga je do autoparodije i nakon trećeg nastavka postao je štetan za samu franšizu.

Ukratko, Fredi je postao prevelika zvijezda da bi ga bilo ko shvatio ozbiljno, a to mu je oduzelo i onaj posljednji trag strave koji mu je bio potreban da se održi kao iole uvjerljiv negativac horor filma.

Ostali reditelji odlučili su da ponove ovaj recept pa su od posljedica "krugerizma" nastradali i Džejson i Majkl koji su prolazili kroz niz neuverljivih inkarnacija želeći da drže korak s Fredijem.

Nakon Krugerovog dolaska, horor manijaci više nisu mogli da budu samo tihi i bezlični koljači, morali su biti zvijezde. Teatralni i glasni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana