Zašto u stvari muškarci kukaju?

Dojče vele
Zašto u stvari muškarci kukaju?

Njemačka štampa komentariše nalaze jedne studije prema kojoj se muškarci osjećaju preopterećeno i nesigurno. „Ali budimo iskreni: Žene nose teret radnog mjesta, podizanja djece, kućnih poslova. Jesu li muškarci preslabi za to?"

Svaki treći muškarac u Njemačkoj osjeća se preopterećeno i nesigurno. Glavni razlog je što čak 71 odsto muškaraca vjeruje da se isključivo od njih očekuje da budu hranitelji porodice. Među ženama, takvu ulogu od muškarca očekuje njih 60 odsto. To su rezultati studije koju je sproveo institut Alensbah za potrebe ženskog magazina Bild der Frau. „Njemački muškarci ni izbliza nisu mačo – previše su nesigurni", rekla je glavna urednica lista Sandra Imor. Međutim, samo šest odsto muškaraca bi u slijedećem životu voljeli da su žene jer ubjedljiva većina veruje da je ženama ipak teže. Iako dvije trećine muškaraca kaže da postoji potpuna jednakost polova, više od polovine ih priznaje da je briga o djeci, kuvanje ili higijena u stanu uglavnom padaju na leđa – žene.

„Cinično je govoriti o potpunoj jednakosti polova", komentariše Delmenhorster Krajsblat, navodeći ukratko neke podatke studije: „Muškarci u Njemačkoj zarađuju znatno više od žena, češće su na vodećim pozicijama i uglavnom rade puno radno vrijeme. Čak ni u pogledu zapošljavanja ne može biti govora o jednakosti polova." Tiringišen landescajtung navodi još neke „obaveze" žena: „one moraju da budu istovremeno seksi i smerne majke; najbolje u svom poslu i istovremeno krotke; fleksibilne, a kod kuće moraju da budu ministri finansija".

Dok muškarci kukaju i vjeruju da su preopterećeni, žene u stvari ne žele Supermena, piše Merkiše odercajtung. „Žene traže da se obaveze pravedno raspodijele, da se odluke donose zajednički i da budu prihvaćene kao ravnopravni partneri. Potrebno je još malo vremena dok muškarci to ne shvate i ne postanu ravnopravni partneri, očevi, prijatelji i kolege. Stare uloge nam više ne trebaju."

WAZ takođe piše da je „sindrom Merkel" veoma varljiv jer „žene često zavise od muškaraca. Uz posao, one se brinu i o djeci i domaćinstvu i tako otvaraju kolegama put do karijere. To jasno pokazuje da društvo nije postiglo jednakost polova. Zašto se onda muškarci žale?" „Naravno da ima muškaraca kojima je nelagodno u novoj podeli uloga", piše u sličnom stilu i Frankfurter noje prese. „Ali budimo iskreni: Žene nose teret radnog mesta, odgoja djece, kućnih poslova i ponekad brige o roditeljima. Jesu li muškarci preslabi za to?"

„Muškarcu današnjice zaista nije lako", navodi Nordvest cajtung. „Na poslu moraju da daju sve od sebe i budu stalno dostupni za svoje šefove. Kod kuće moraju da budu besprekorni porodični ljudi, brinu o deci, pomažu u kuhinji i čišćenju. To je dvostruko opterećenje, isto ono sa kojim se žene već dugo suočavaju. A ipak žene imaju više razloga za kuknjavu jer i dalje zarađuju manje od muškaraca iako su jednako kvalifikovane. Čega se onda plaše muškarci? Da su žene jednako dobre kao oni?"

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana