Zašto su muškarci fascinirani ženskim grudima?

Agencije
Zašto su muškarci fascinirani ženskim grudima?

Ovo pitanje, koje već vekovima traži odgovore, postalo je tema ozbiljnog naučnog istraživanja. Autori veruju da se tajna skriva u hormonu koji majka luči u trenutku dojenja i koji stvara pojačanu vezu između majke i bebe. Efekti tog hormona opstaju i u kasnijim razdobljima života – smatraju autori.

Jedan od njih, Lari Jang, napisao je članak za „Hafington Post" u kom tumači zašto je, po biološkim kriterijima, muška opsesija grudima "prilično čudna".

- Ljudska vrsta jedina među sisarima ima mužjake koji su fascinirani grudima ženki u kontekstu seksualnosti – komentariše Lari Jang.

I žene su jedinstvene među sisarima po činjenici da im grudi rastu u pubertetu.

Mi smo takođe jedina vrsta u kojoj muškarci dodiruju ili oralno stimulišu grudi partnerke kao deo seksualnog čina – i žene u tome uživaju.

Istraživanje kaže da 82 odsto žena voli kada im muškarci stimulišu bradavice, a više od 60 odsto tražiće tu vrstu dodira.

Uspjeh "Plejboja" i drugih muških magazina mnogi objašnjavaju baš činjenicom da muškarce neodoljivo privlače ženske grudi.

Ta privlačnost je urođena, ne naučena. Momci ne uče u parku ili na ulici da su grudi nešto što bi trebalo da ih zanima.

To je biološki uslovljeno i duboko usađeno u naš mozak.

Rezultati čak pokazuju da kad god se nađemo pred grudima ili predmetima koji su s njima povezani (poput brushaltera), češće donosimo loše odluke.

Kada žena rodi, novorođenče će na različite načine doticati i stimulisati majčine grudi.

Ti podsticaji uzrokuju lučenje hormona oksitocina, koji zatim podstiče mišiće u grudima žene da istisnu mlijeko.

Ovaj hormon ima i druga dejstva – on uzrokuje majčinu usredsređenost na bebu, zato nam bebe postaju najvažnija stvar na svijetu.

Takođe, oksitocin pretvara dojenje u iskustvo koje je ugodno za bebu i zbog toga ona želi da ga ponovi.

To stvara neraskidive veze koje traju cijeli život.

I zato, kada partner stimuliše ženine grudi, on proizvodi istu seriju hemijskih reakcija kao i dojenje.

Autori stoga zaključuju da muška fascinacija grudima nije čudna, ona je "nesvjesni evolutivni poriv" koji pomaže da se stvori osjećaj ljubavi i privrženosti.

Možda je muška opsesija grudima zaista urođena, ali tu je i mnogo drugih činioca koji samo pospješuju taj utisak.

Navedimo neke od njih:

Grudi ih smiruju

Zbog povezanosti s dojenjem, muškarce grudi podsjećaju na divne dane djetinjstva kad ih je mama štitila.

Grudi su simbol plodnosti

Bez obzira na veličinu, grudi definišu ženstvenost. Grudi simbolizuju zrelost i plodnost žene.

To je stvar prirodne selekcije

Prema Čarlsu Darvinu i njegovoj teoriji evolucije, podsvjesno biramo partnere koji izgledaju zdravo i koji su sposobni za reprodukciju. Jedno njegovo istraživanje je pokazalo da muškarce privlače grudi, pogotovo one veće, zato što smatraju da je takva žena sposobna za učestvovanje u produženju vrste. Iako reprodukcija više nije prioritet, protiv tog prirodnog instinkta muškarci se ne mogu boriti.

Vizuelno ih stimulišu

Nedavno sam pročitao jedan zanimljiv status na fejsbuku. Citiram: "Muškarci se zaljubljuju u ono što vide, a žene u ono što čuju. Zato se žene šminkaju, a muškarci lažu." Ima nešto u tome. Dok žene može stimulisati i odlomak iz nekog romantičnog romana, muškarce stimuliše ono što vide. A grudi su nešto što ih posebno "pali" i opsesivno privlači njihovu pažnju.

Pritisak društva

Jedan od razloga zašto su muškarci opsjednuti grudima je društvo. Prošetajte malo gradom, izađite u klubove i biće vam jasno o čemu pričamo. Žene nose dekoltiranu odjeću, bez brushaltera, ističu svoj seksipil naglašavajući grudi. Obratite pažnju na reklame, oglase u novinama, modnu industriju… grudi su postale marketinški materijal!

Grudi imaju onu posebnu privlačnost kao tabu

Erotična privlačnost grudi bazira se na tome što bi grudi zapravo trebalo da budu sakrivene od pogleda. Najveći izazov leži u onome što ne možemo imati i zato su grudi najslađe zabranjeno voće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana