Sad i zvanično: Sandra Meljničenko postala milijarderka

GS
Foto: Agencije

Ruski biznismen Andrej Meljničenko prepustio je svojoj supruzi Aleksandri Meljničenko vlasništvo nad dvije najveće svjetske kompanije za proizvodnju uglja i đubriva dan prije nego što mu je Evropska unija sankcionisala sredstva, tvrde izvori upoznati sa ovim pitanjem, prenosi Rojters.

Meljničenko, koji je svoje bogatstvo stekao u godinama nakon pada Sovjetskog Saveza 1991. godine, odrekao se svojih udjela u proizvođaču uglja SUEK AO i grupi đubriva EuroChen Group AGE 8. marta, na dan svog 50. rođendana, ostavivši supruzi, koja je srpskog porijekla, Aleksandri Meljničenko, stvarno vlasništvo nad kompanijama.
Kako se dalje navodi, do 8. marta, Meljničenko je posjedovao dvije kompanije kroz lanac trustova i korporacija koji se proteže od Moskve i švajcarskog grada Cuga do Kipra i Bermuda, prema pravnim podnescima koje je pregledao Rojters.
Od 2006. godine, Meljničenkova supruga je bila druga po redu iza svog muža na listi stvarnih vlasnika dvije kompanije u povjereničkim dokumentima, tvrde anonimni izvori. To je značilo da će ona svakako naslijediti vlasništvo nad kompanijama u slučaju da joj muž umre.
O ulozi Meljničenkove žene prvi je izvjestio švajcarski list Tages-Anzeiger. Njena uloga u SUEK-u, kao i vrijeme promjene vlasništva i drugi detalji su ovdje prvi put prijavljeni. Meljničenka, koji je osnovao  SUEK i EuroChem prije dvije decenije, Forbs je rangirao kao osmog najbogatijeg čovjeka Rusije prošle godine, sa procijenjenim bogatstvom od 18 milijardi dolara.

Evropska unija je sankcionisala Meljničenka 9. marta, navodeći njegovu navodnu bliskost sa Kremljem, kao dio pokušaja Zapada da kazni ruskog predsjednika Vladimira Putina za invaziju na Ukrajinu započetu 24. februara. Sankcije, koje uključuju zamrzavanje njegove imovine, zabranu ulaska u Evropsku uniju i zabranu entitetima iz EU da mu obezbjeđuju sredstva, ne odnose se na njegovu suprugu, niti ćerku i sina para.

Meljničenko je porijeklom Rus, ali je rođen u Bjelorusiji, a majka mu je Ukrajinka. Njega je i Velika Britanija 15. marta stavila na svoju listu sankcija. Švajcarska je uvela sankcije protiv njega sljedećeg dana.
Biznismen je u izjavi Rojtersu u martu, nakon uvođenja sankcija EU, rekao da je rat u Ukrajini "zaista tragičan" i apelovao je na mir. Portparol Meljničenka je tada rekao da on nema „nikakva politička opredjeljenja“. Zapadne vlade uvele su sveobuhvatne sankcije ruskim kompanijama i pojedincima u pokušaju da natjeraju Moskvu da se povuče. Međutim, neki ruski biznismeni pod sankcijama, uključujući Romana Abramoviča i Vladimira Jevtušenkova, prenijeli su imovinu na prijatelje i članove porodice, što podstiče sumnje u efikasnost ovih pokušaja pritiska na Moskvu.

Meljničenko, čija je rezidencija bila registrovana u švajcarskom alpskom letovalištu Sent Moric dok ga nisu pogodile sankcije, dao je uputstva o promjeni vlasništva nad svojim kompanijama iz skloništa u blizini planine Kilimandžaro, gdje je proslavljao rođendan, rekla je jedna osoba dobro upoznata sa situacijom.

Inače, Andrej Meljničenko je jedan od najbogatijih ljudi na svijetu sa bogatstvom koje se procjenjuje na 22,7 milijardi dolara, prenosi B92.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana