Ko u Srbiji ima tašnu Merilin Monro?

B92
Ko u Srbiji ima tašnu Merilin Monro?

Beograd - Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom Srbije je u 2014. preuzela upravljanje zgradama, automobilima, raznim umjetničkim djelima, ali i torbicom Merilin Monro.

Direktor Dejan Carević kaže da je Direkcija preuzela upravljanje nad 15 kuća, 19 stanova, četiri zgrade, ukupno 53 nekretnine, 26 automobila i 105.000 evra, zbog sumnje da su stečeni kriminalom.

Prema njegovim riječima, na spisku oduzete imovine u 2014. godini je i sedam garaža, četiri lokala, dvije poslovne zgrade, kao i apartman i kuća na Zlatiboru.

"Od izdavanja nepokretnosti koje su joj poverene na privremeno upravljanje Direkcija mesečno dobija 60.000 evra u dinarskoj protivvrednosti", izjavio je Carević za agenciju Beta.

Pored nepokretnosti i novca, Direkcija upravlja i dragocenostima, privremeno oduzetim nakitom, zlatom izlivenim u poluge finoće 999,9, umjetničkim slikama, ručnim satovima, pa čak i torbicom Merilin Monro.

"Privremeno oduzete predmete od istorijske, umetničke i naučne vrednosti Direkcija predaje na čuvanje ustanovama nadležnim za čuvanje ovih predmeta do donošenja odluke o zahtevu za trajno oduzimanje imovine. Privremeno oduzete devize i efektivni strani novac, predmete od plemenitih metala, dragog i poludragog kamenja i bisera Direkcija predaje na čuvanje Narodnoj banci Srbije do donošenja odluke o zahtevu za trajno oduzimanje imovine", istakao je Carević.

Od osoba koje se terete zbog bavljenja kriminalom oduzimana su i vozila, ne samo automobili, već i šleperi sa hladnjačom, kamioni sa prikolicom, brod sa tegljačem, autobusi, vodeni skuteri, traktori.

Oduzete nekretnine, Direkcija ne izdaje samo u zakup, već ih daje na korišćenje u humanitarne svrhe.

Prošle godine nekretnine su date Centru za zaštitu žrtava trgovine ljudima i Službi za koordinaciju žrtava trgovine ljudima, kao i za pomoć deci sa autizmom.

"Imovina je data na upravljanje i Savezu udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom, kao i Centru za socijalni rad Grada Novog Sada i školi za osnovno i srednje obrazovanje Milan Petrović, koju pohađaju deca sa smetnjama u razvoju", ukazao je Carević.

Direktor Direkcije je istakao da su neophodne promjene u Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog djela kako bi se on unapredio, zbog čega je i formirana Radna grupa u januaru 2014. godine.

"Rad radne grupe na izmenama Zakona je pri samom kraju. Sve primedbe koje su organi i institucije koje primenjuju Zakon imali u vezi sa dosadašnjom primenom, kao i efikasnošću postupka oduzimanja imovine, ugrađene su u izmene Zakona, a tekst Zakona usaglašen je i sa direktivom EU iz 2014. godine, kojom se reguliše deo ove oblasti", rekao je Carević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana