Video igre mozak čine većim

mashable.com
Video igre mozak čine većim

Oni koji su opčinjeni video igrama i provode zaraobljeni pred ekranom sate pokušavajući da se izbore sa zamišljenim zadacima, sada za to imaju i naučno opravdanje, jer je jedno istraživanje pokazalo da te aktivnosti uvećavaju sivu moždanu materiju - tkivo odogovorno za kontrolu mišića, pamćenje i čulnu percepciju.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Molekularna psihijatrija i njemu je analiziran uticaj video igara na mozak, a za njegove potrebe su bili angažovani odrasli ljludi koji su igrali dnevno po 30 minuta igru Mario 64 na Nintendovoj portabl DS konzoli. Po isteku tog vremena, učesnici istraživanja su pokazali da je kod njih došlo do "značajnog povećanja sive moždane materije" podjednako u bilateralnom hipokampusu i djelovima desnog prefrontalnog korteksa.

Hipokampus, ključni dio mozga u obliku potkovice koji se nalazi na obije sfere mozga je odgovoran za obradu informacija i pamćenje, kao i za povezivanje senzornih informacija (zvuk, miris) sa memorijom.

Igra Mario 64 pred igrače postavlja zadatak da zamišljen lik vode kroz trodimenzionalni prostor, a jedan od podjeljenih ekrana na konzoli omogućava igračima da Marija vide na mapi, dok drugi pokazuje karakter lika u igri iz perspektive prvog lica. Performanse mozga su bile poboljšane kada su se igrači prebacivali iz gledišta i perspektive prvog lica (egocentrična prostorna strategija) u opštu perspektivu (alocentričnu) koja se nalazi u drugom dijelu ekrana.

Ono što je takođe vrlo interesantno otkriće je povezanost izmuđu subjektove želje da igraju igru i povećanja u obimu mase sive moždane materije. Efekat igre na igračevu sivu materiju je posebno vidljiv na one koj su rekli da im se dopalo igranje video igre, a istraživači nagađaju da to može da ima veze sa sistemom nagrađivanja u mozgu, koji oslobađa dopamin (hormon sreće) kada se uživa u igri. Tada, kako misle naučnici, dolazi do povratne sprege koja dovodi do poboljšanja sive materije.

Ovi rezultati su naučnike ohrabrili u mišljenju da bi otkriće moglo biti korišćeno u eventualnim terapijama video igrama kod postraumatskih stresnih sindroma, shizofrenije i neurodegenerativnih poremećaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana