Uskoro “djeca po narudžbi”?

Agencije
Uskoro “djeca po narudžbi”?

London - Takozvana “trostrana roditeljska in vitro oplodnja” mogla bi u budućnosti da zaustavi nasljedne bolesti, ističu naučnici, javile su agencije.

Djeca bi u toj vrsti oplodnje imala gene majke, oca i još jedne žene - donora.

Metoda liječenja sastoji se u tome da se stvaraju genetski modifikovani embrioni tako da se u jajašce majke implantiraju geni druge žene, koja nije prenosilac nasljednih bolesti.

Ova vrsta vantjelesne olodnje trenutno je u fazi istraživanja u laboratorijama u Britaniji i SAD.

Ta metoda razvija se sa ciljem pomoći porodicama sa raznim neizlječivim nasljednim bolestima koje se prenose po majčinoj liniji i utiču na svako 6.500-to dijete širom svijeta.

- To je neistraženo područje - kaže Lisa Džardin, šef britanske kancelarije za ljudsku oplodnju i embriologiju (HFEA), koja je zadužena za istraživanje javnog mnjenja o ovom važnom i emotivnom pitanju.

Nove metode liječenja uticale bi na niz nasljednih bolesti poput smrtonosnih srčanih grešaka, bolesti jetre, poremećaja mozga, sljepoće i mišićnih bolesti.

Naučnici upozoravaju da medicina može ovakvim zahvatima zauvijek da promijeni prirodu ljudskog društva, te je potrebno pronaći ravnotežu između želje da se pomogne roditeljima da imaju zdravu djecu i mogućih uticaja na njih i društvo u cjelini.

Postoji bojazan da bi se ovakva metoda jednog dana mogla pretvoriti u stvaranje “beba sa potpisom”, to jeste sa bojom kose i očiju po narudžbi roditelja.

Među pitanjima koja se postavljaju i ono je da li treba metodu izjednačavati sa donacijom organa i krvi ili, pak, sa donacijom sperme itd...

Posebno pitanje je kako bi se svi ti razni geni roditelja, ali i donatora odrazili na identitet djeteta.

U SAD su već rođena takva djeca, ali postupak nije bio radi sprečavanja nasljednih bolesti, već da pospješi umjetnu oplodnju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana