Tamna materija prvi put direktno detektovana?

Tanjug
Tamna materija prvi put direktno detektovana?

Neobični signal koji je registrovala Evropska svemirska opservatorija (ESO) mogao bi da bude prvi dokaz postojanja čestica tamne materije.

Riječ je o interpretaciji i moguće je da će biti potrebne godine da bi se ona verifikovala, ali ukoliko bude potvrđena, to će predstavljati dramatičan napredak u razumjevanju kosmosa.

Premda čini 85 odsto ukupne materije u svemiru, tamnu materiju je nemoguće vidjeti. Vjeruje se da mreža ove misteriozne materije, koja se proteže cijelim svemirom, daje kosmosu strukturu. Naučnici je dosad nikada nisu direktno detektovali.

Istraživači sa Univerziteta u Lesteru uočili su čudan signal analizirajući podatke koje je tokom 15 godina prikupljala orbitalna opservatorija XMM-Njuton Evropske svemirske agencije (ESA). Oni su primetili da se intenzitet iks-zraka povećava za oko 10 odsto svaki put kada bi letjelica posmatrala granicu Zemljinog magnetskog polja okrenutu prema Suncu.

Ovaj efekat je nemoguće objasniti konvencionalnim modelima, jer se očekuje da intenzitet iks-zraka bude svuda jednak u svemiru, kad god se mjerenje sprovodi, objasnio je za "Gardijan" astronom Endi Rid, koji je učestvovao u istraživanju.

Ne mogavši da nađu objašnjenje u tradicionalnoj fizici, naučnici su se okrenuli alternativnim teorijama, od kojih jedna, čini se, da je pravi odgovor: teoretske čestice tamne materije poznate kao aksioni, izbijaju iz jezgra Sunca i proizvode iks-zrake kada udare o Zemljino magnetno polje.

"Ukoliko je model tačan, to bi značilo da smo detektovali aksione, tj. komponentu tamne materije za koju su svi ubjeđeni da postoji", kazao je Rid.

Martin Barstou, predsjednik britanskog Kraljevskog astronomskog društva, pozdravio je ovo otkriće.

"Ovo je nevjerovatan rezultat. Ukoliko bude potvrđen, to će biti prva direktna detekcija i identifikacija tajanstvenih čestica tamne materije, što će fundamentalno uticati na sve naše teorije o kosmosu", istakao je on.

Naučnici raspravljaju o postojanju tamne materije od 1933. kada je švajcarski astrofizičar Fric Zviki primjetio da neka nevidljiva materija vrši gravitaciono djelovanje na udaljenu galaksiju.

Trenutno se sprovodi nekoliko eksperimenata u potrazi za tamnom materijom, ali dosad nijedan nije došao do konkretnih dokaza o postojanju aksiona, teoretske osnovne čestice tamne materije čija je masa sto milijardi puta manja od elektrona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana