Svi spejs šatlovi na jednom mjestu VIDEO

Agencije
Svi spejs šatlovi na jednom mjestu VIDEO

Sada kada spejs šatlovi više ne lete, kada su otišli u muzeje i u istoriju, žao nam je. Pogledajte na jednom mjestu sva polijetanja.

U početku dočekani su kao elegantne i moćne letjelice koje će nas sve uvesti u novu eru astronatike i činilo nam se da doba Zvjezdanih staza u kojima veliki svemirstki brodovi lako krstare svemirom, više nije tako nedostižno, pa ni beskonačno daleko. A onda je spejs šatl Čelindžer 28. januara 1986, 73 sekunde nakon lansiranja eksplodirao i u smrt odnio svih sedam članova svoje posade.

Uzroci katastrofe ispitivani su detaljno, a dalji letovi odloženi do septembra 1988. I kada su misije spejs šatlova ponovo posltali rutina uslijedila je nova katastrofa. 16. januara 2003. neposredno pred sletanje eksplodirao je spejs šatl Kolumbija. Ponovo je izgubljena semočlana posada.

Na kraju, ispostavilo se da je spejs šatl nepouzdana letjelica i uz to vrlo skupa. Tako je njihova sudbina zapečaćena. Letjeli su još nekoliko godina, po inerciji, da bi se završili isplanirani poslovi i ispunile međunarodne obaveze, a onda su 2011. potpuno povučeni iz upotrebe. Danas služe kao uspomena na jednu epohu astronautike. Sad nam je žao što ne lete.

Ovo su ukomponovana sva lansiranja spejs šatlova. Ukuno bilo je 135 lansiranja, 134 uspešnih. Sa svojih misija šatlovi su se uspješno vratili na zemlju 133 puta. Pri put je jedan šatl poletio 12. aprila 1981. Zadnji put 21. jula 2011. U svemir su odnili Svemirski teleskp Habl, letjelice Galileo, Magelan, Odisej, tone komponenata SSI, brojne satelite ... Obavili su velik posao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana