Šta se dešava sa mozgom kada pomislimo da ćemo umrijeti?

Agencije
Šta se dešava sa mozgom kada pomislimo da ćemo umrijeti?

Naučnici Bejkrest instituta za istraživanje zdravlja otkrili da mozak prolazi kroz izvjesne promjene u trenutku kada shvatimo da bi naš život mogao ubrzo da se okonča.

Naučni tim je do otkrića došao tokom testova sprovedenih na osobama koje su zamalo izbjegle smrt kada je avion kojim su putovali ostao bez goriva tokom leta nad Atlantikom.

Rezultati su pokazali da samo jedan takav traumatičan događaj može da pojača memoriju i iskrivi percepciju, a ovaj efekat može da traje godinama nakon nesreće, piše britanski "Dejli Mejl".

U ispitivanjima su učestvovale osobe koje su se u avgustu 2001. godine našle u avionu kanadske avio-kompanije Er Transat. Tom prilikom letjelica se spustila na jedno od Aozorskih ostrva kako bi izbjegla sletanje u okean.

Bez obzira na to što je od nesreće prošlo gotovo 15 godina, događaji su bili vrlo živo urezani u sjećanje ispitanika bez obzira na to da li su imali posttraumatski stresni poremećaj ili ne.

Oni su takođe podvrgnuti magnetnoj rezonanci tokom prikazivanja tri video snimka na kojima je rekonstruisana avionska nesreća, prikazan teroristički napad izveden 11. septembra 2001. godine, i jedan neutralan događaj.

Tokom gledanja video snimka u vezi sa avionskom nesrećom svi ispitani putnici sjetili su se ogromne količine detalja u vezi sa proživljenim iskustvom, a u tom trenutku zabilježena je velika aktivnost u dijelu mozga povezanog sa emocionalnom memorijom, uključujući amigdalu i hipokampus.

Isto se desilo i tokom gledanja snimka terorističkog napada koji se dogodio samo tri nedjelje nakon avionske nesreće, a pojačana aktivnost nije zabilježena tokom gledanja neutralnog video snimka.

Ovaj odloženi efekat ukazuje na to da trauma može da promjeni način na koji naš mozak obrađuje nove informacije. Naime, vrlo je vjerovatno da ćemo nakon kritičnog događaja osjetljivije reagovati na druga negativna životna iskustva.

"Ovi traumatični događaji i danas proganjaju putnike", izjavila Danijela Palombo, vodeći autor istraživanja.

"Mnoga sjećanja vremenom izblijede, ali trauma ostavlja neizbrisiv memorijski trag. Učesnici se događaja sjećaju kao da se dogodio juče, uprkos tome što je prošlo toliko godina", zaključila je Palombo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana