Šta nam otkriva izmet star 240 miliona godina

Tanjug
Šta nam otkriva izmet star 240 miliona godina

Pojedini veliki biljojedi, poput slonova, nosoroga i kamila, okupljaju se ne samo da bi zajedno jeli, već i da bi se grupno "olakšali".

Novi dokazi, objavljeni u časopisu Nature Scientific Reports, pokazuju da zajednički nužnik ima daleko stariju istoriju, čak stariju od sisara.

Zajedničko obavljanje nužde, navode naučnici, ima nekoliko značajnih funkcija. Prva je higijena, kako bi se spriječila pojava novih parazita, druga je bezbjednost, jer se u grupi lakše motri na predatore.

Ekipa naučnika, predvođena Lukasom Fiorelijem iz Nacionalnog savjeta za naučno i tehnološko istraživanje (CONICET) u Argentini, otkrila je na sjeverozapadu zemlje ogromnu količinu fosilizovanog izmeta.

Izbrojali su ne manje od 30.000 "stolica", veličine od 0,5 do 35 santimetra. Na pojedinim mjestima, nagomilani drevni izmet zauzimao je 100 kvadratnih metara.

Istraživači su ustanovili da je izmet bio star 240 miliona godina, tj. 20 miliona godina stariji od dosad najstarijeg pronađenog.

Dubljom analizom, otkriveno je da su izmet deponovali reptili megabiljojedi iz grupe Dicynodontia koji su živjeli u doba prvih dinosaurusa.

"Ovo je pvi dokaz da su veliki biljojedi kičmenjaci koji nisu bili sisari imali zajednički zahod, što navodi na zaključak da je ovo ponašanje, koje se danas vezuje za velike biljojede, postojalo i kod njihovih dalekih srodnika", navodi se u studiji argentinskih naučnika, prenosi AFP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana