SpejsIks pokazao kako će izgledati lansiranje Staršipa

GS
Foto: Arhiva

Američka svemirska kompanija SpejsIks pokazala je kako će izgledati lansiranje njene rakete Staršip.

SpejsIks i direktor Ilon Mask objavili su novosti o Staršipu, a tokom prezentacije je demonstrirano kako će izgledati lansiranje ove ogromne rakete.

Preciznije, Staršip sistem se sastoji od letjelice Staršip na vrhu Super Hevi rakete, a SpejsIks trenutno radi na tome da se cijeli sistem može ponovo i brzo ponovo koristiti za putovanja na Mjesec i Mars. Nakon što napusti Zemlju, raketa će se odvojiti i vratiti na lansirni toranj gdje će je prihvatiti "ruke" tornja, dok će letjelica nastaviti putovanje do svoje destinacije prije nego se i ona u konačnici vrati na našu planetu.

Mask je kazao da će raketa provesti u zraku ukupno šest minuta, dvije u letu prema gore i četiri pri spuštanju, a u budućnosti bi se ovaj sistem mogao koristiti ponovo svaki šest do osam sati za do tri lansiranja dnevno. Iz kompanije kažu da je sistem koji je brz i upotrebljiv više puta ključan za istraživanje zvijezda, a govorio je i o "punjenju goriva u orbiti" jer Raptor motori rakete koriste tečni kisik koji je potreban za duge letove.

Raketa Super Hevi je buster s više nego dvostruko većim potiskom od rakete Saturn V, koja je zasad najveće lansirana u svemir. U trenutnoj verziji Super Hevy ima 29 Raptor motora, ali bi se taj broj trebao povećati na 33. Riječ je o drugoj verziji Raptor motora koja donosi potpuni redizajn, koja košta dvostruko manje i kojoj je potrebno manje dijelova. SpejsIks može proizvoditi pet do šest bustera/motora sedmično u ovom trenutku, ali već sljedećeg mjeseca bi taj broj mogao biti povećan na sedam.

Osim što može ponijeti u svemir stotine tona tereta, Staršip bi mogao donijeti revoluciju u svemirska putovanja ako SpejsIks zaista učini lansiranja pristupačnim kako to Mask najavljuje. On je otkrio da bi lansiranje Staršipa moglo koštati manje od 10 miliona dolara po letu i to za dvije ili tri godine. Jasno je da je riječ o drastično manjoj cifri u odnosu na troškove lansiranja rakete Falkon 9 koji iznose oko 60 miliona dolara.

SpejsIks želi lansirati Staršip iz postrojenja u Boca Chici  u Teksasu pod nazivom Starbaz, gdje proizvodi prototip rakete. Raketa tek treba dobiti dozvolu Federalne administracije za avijaciju, a Mask je kazao da ne zna kako stvari stoje s ovom agencijom trenutno. No, ipak postoje naznake da bi ekološko procjena Starbaza mogla biti obavljena u martu, a SpejsIks očekuje da raketa do tada bude spremna. Stoga bi prvi orbitalni tesni let mogao biti obavljen u bliskoj budućnosti, pernosi portal Kliks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana