Sir se pravi već 7.500 godina

Agencije
Sir se pravi već 7.500 godina

Naučnici sa Univerziteta u Bristolu su, proučavajući ostatke keramičkih posuda u Poljskoj, pronašli dokaze da je sir prvi put proizveden prije najmanje 7.500 godina, prenosi Tanjug.

Dosad stručnjaci nisu bili sigurni da li su se 34 keramička sita koristila za proizvodnju sira, piva ili meda, ali je hemijska analiza pokazala prisustvo ostataka mliječne masnoće, što ukazuje na to da su se sita koristila za razdvajanje sira od surutke u procesu proizvodnje sira, prenijela je agencija AP.

- Postoje veoma uvjerljivi forenzički dokazi da pronađene posude imaju veze sa proizvodnjom sira - kaže Ričard Everšed, naučnik sa Univerziteta u Bristolu, koji je zajedno sa grupom kolega sproveo analizu.

Everšed i kolege nisu bili sigurni kakvo je mlijeko korišćeno za proizvodnju sira, ali je dodao da je u blizini nalazišta posuda pronađen veliki broj kostiju krava.

Do otkrića keramičkih posuda u Poljskoj stručnjaci su uglavnom smatrali da je sir prvi put napravljen u Turskoj prije oko 2.000 godina, ali nisu imali definitivan dokaz za to.

Profesor nutricionizma sa Univerziteta u Vermontu Pol Kindštet, koji nije učestvovao u studiji, izjavio je da je otkriće procesa proizvodnje sira imalo veliku važnost za ljude u doba neolita jer im je omogućilo da mlijeko pretvore u oblik koji će im obezbijediti neophodne kalorije, proteine i minerale.
U to doba je odraslo stanovništvo uglavnom bilo netolerantno na laktozu, protein iz mlijeka, pa je pravljenje proizvoda sa manje laktoze, kao što je sir, omogućio svima da uživaju u hranjivim sastojcima iz mlijeka, istakao je Kindštet, koji je dodao da je prvi sir ličio na rikotu ili sremski sir.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana