Rusija: Kako nismo na vrijeme vidjeli meteor?

Io9.com
Rusija: Kako nismo na vrijeme vidjeli meteor?

Zvjezdana lopta proljetela je nebom iznad regiona Čelabinsk u Rusiji lomeći prozorska stakla, rušeći krovove i povređujući stotine. S obzirom da je u pitanju bio jedan od najvećih meteora koji su pogodili Zemlju, kako ga nismo primjetili na vrijeme?

Odgovor na ovo pitanje mogao bi da ima Ejmi Majnzer, naučnik koji radi za NASA-u na projektu koji prati Objekte bliske Zemlji, i jedan od glavnih istraživača na satelitskom projektu za mapiranje svemirskih objekata NEOWISE.

„Vrlo brzo sakupljamo podatke o meteoru iz Rusije. On je bio prilično mali – svega 15 metara u prečniku i to je glavni razlog zašto ga nismo detektovali. Ovaj objekat nije bio primjećen ranije zato što je njegov signal bio jako slab i nije bio vidljiv osmatračima. Do sada smo uspjeli da otkrijemo sve velike asteroide, skoro 90 odsto njih sa prečnikom većim od jednog kilometra je na vrijeme detektovano, ali i dalje moramo da radimo na tome da na vrijeme primetimo i manje objekte”, tvrdi Majnzer.

Iako se činio velikim, meteor koji je pogodio Rusiju bio je relativno mali. Vrlo je vjerovatno da će slični objekti ponovo pogoditi Zemlju bez upozorenja samo zato što postojeći sateliti „češljaju” nebo u potrazi za velikim objektima koji potencijalno mogu da zbrišu cijelu državu ili kontinent.

„NASA konstantno traži načine da poboljša svoje osmatračke sposobnosti, jedan od primjera za ovo jeste i projekat NEOWISE. Programu je do sada nekoliko puta uvećan budžet, tako da je to dobra stvar”, dodao je Majnzer.

Jedan od načina na koji ovaj projekat pomaže u borbi sa stranim tijelima jeste njegova sposobnost da mjeri objekte koji su previše mračni za druge teleskope. Vrlo često procjenjujemo veličinu asteroida i meteora na osnovu njihove refleksije, ali problem postoji kod velikih objekata koji su prilično tamni i zbog toga se od njih odbija jako mlao svjetlosti.

„Svi su primjetili da snimci načinjeni u Rusiji prikazuju objekat koji se kreće iz pravca izlazećeg Sunca, što znači da bi on bio izgubljen zbog odsjaja svjetlosti. Objekti u orbiti ili u blizini Zemljine atmosfere mogu da nam se približe iz “mrtvog ugla”, čak i kada ih tražimo u blizini Sunca. Otkrili smo asteroid 2008 TZ3 van naše lunarne orbite nekih 20 časova prije udara, a on je bio prečnika svega 3 metra. Nije uvijek slučaj da su previše mali da bi ih detektovali već zbog toga što ih je teško primjetiti. Trebalo bi nam mnogo više teleskopa za pretragu kako bi češće skenirali nebo i bili u prilici da uhvatimo sve što dolazi ka Zemlji”, mišljenja je Stiv Larson, još jedan od naučnika koji radi na projektu NEO.

Iako svemirske agencije posmatraju nebo u nadi da ćemo imati nekoliko godine prednosti prije nego što naredni meteor ponovo uđe u našu atmosferu, vrlo je vjerovatno da će se situacije poput one u Rusiji dešavati i dalje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana