Rusija i Evropa slave: Letjelice na korak do Marsa

Agencije
Rusija i Evropa slave: Letjelice na korak do Marsa

Poslije sedam mjeseci zajedničkog putovanja, dve ExoMars letelice konačno su se razdvojile, tri dana prije nego što dođu do svoje konačne destinacije – Crvene planete.

Letjelice koje su djelo ruske i evropske svemirske agencije, zajedno su lansirane u martu, ali sada je svaka od njih samostalno krenula u svoju misiju. Jedna će tražiti znakove života u atmosferi Marsa, dok druga treba da se spusti na površinu Crvene planete, ako je moguće, u jednom komadu.

To je dio prve faze ExoMars misije, zajedničkog projekta Evropske svemirske agencije i Ruske federalne svemirske agencije, čiji je cilj odgovor na pitanje – da li je ikad bilo života u atmosferi ili na površini Marsa i da li je još uvijek tamo.

Letjelica koja će ispitivati atmosferu zove se Trace Gas Orbiter, a lender nosi naziv " Schiaparelli”".

Nakon razdvajanja, TGO će promeniti kurs i krenuti ka orbiti Marsa, dok će " Schiaparelli”" u srijedu pokušati da se spusti na njegovu površinu.

To nije lak zadatak, jer Mars ima manje gustu atmosferu od Zemljine, pa pruža manji otpor potreban za usporavanje letjelice. Ipak, ovaj lender u obliku kupe opremljen je mnogim padobranima, zaštitnim jastucima i toplotnim štitom, koji bi trebalo da mu pomognu da se bezbjedno spusti.

Nakon što se razdvoji od orbitera, lender će početi da se rotira oko svoje ose, što bi trebalo da mu pomogne da bude stabilan u naredna tri dana. Nakon što se razdvoji od TGO, ući će u stanje hibernacije, kako bi sačuvao energiju za spuštanje.

Sva pažnja agencija Rusije i Evrope trenutno je usmjerena na lender, jer je njegov jedini posao bezbjedno spuštanje. Kada sleti, poslaće na Zemlju podatke o prolasku kroz atmosferu i uslovima na tlu, a onda će u narednih nekoliko dana vjerovatno ostati bez energije.

" Schiaparelli " ima ulogu da demonstrira novi način sletanja na Mars, što je važno za drugu fazu ExoMars misije, u okviru koje će ove agencije pokušati da spuste rover na Crvenu planetu.

Druga faza je bila zakazana za 2018. godinu, ali je zbog tehničkih problema, lansiranje pomjereno za 2020.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana