Rođen dječak kome su uklonjeni geni za bolest

vesti-online.com
Rođen dječak kome su uklonjeni geni za bolest

BRISEL - Dok drži bebu u naručju i mazi je, Natali Glaskot-Tul izgleda kao i svaka druga majka koja uživa u igri sa svojim djetetom. Međutim, iza ovog srećnog prizora, krije se jedinstvena priča o mami koja je htjela da odustane od potomstva iz straha da će dijete nasljediti bolest od koje ona pati, da bi uz pomoć nauke dobila savršenog dječaka, kome je opaki gen odstranjen.

Natali (31) pati od rijetkog genetskog poremećaja koji izaziva izrasline na kostima, zbog čega konstantno trpi bolove. Iako je silno željela da se ostvari kao majka, u dogovoru sa mužem Nikom odlučila je da ne rađa, jer nije željela da njena djeca, ukoliko bi nasljedila bolest, život provedu u patnji.

Međutim, nakon što je u novinama pročitala članak o "dizajniranju beba", selekciji genetskog materijala tokom vještačke oplodnje, kod nje se pojavio tračak nade da bi mogla da ima zdravo potomstvo. Sa suprugom je prošla specijalnu proceduru liječenja neplodnosti, nakon čega se podvrgla in vitro tretmanu, i u julu prošle godine postala je majka prve bebe u Velikoj Britaniji kojoj je odstranjen gen za nasljednu bolest.

Natali je presrećna i kaže da su joj naučnici pomogli da ostvari svoje snove.

"Natanijel je čitav moj svijet, ne mogu da vam opišem koliko je divno držati ga u naručju", kaže. "Mislila sam da se nikada neću biti majka. Bila sam upozorena od strane ljekara da bi dete koje rodim imalo 50 odsto šanse da naslijedi od mene genetski poremećaj, a to je bio rizik na koji nisam bila spremna. Naravno, nismo koristili skrining da bismo stvorili savršenu bebu, samo nisam željela da mu prenesem svoju bolest i tako ga podredim životu punom bola. I dalje ne mogu da verujem da je zaista ovde. On je malo čudo. On je zdrav dječak, a ja se nikada nisam usudila ni da sanjam da ću biti ovako srećna. Biti majka je najljepši doživljaj na svijetu".

Gospođa Glaskot-Tul je rođena sa retkom i neizlečivom bolešću "Hereditary Multiple Exostoses " uslijed koje dolazi do izrastanja čvorića i izbočina na kostima koji mogu da se prenesu na mišiće i ligamente, izazivajući pri tom jake bolove. Ona je od djetinjstva do sada imala oko 30 operacija, a ponekad su joj potrebna kolica kako bi se kretala. Oduvjek je sanjala o tome da ima porodicu, ali nije željela da njeno djete prolazi kroz isti pakao. Da bi zadovoljila materinski instinkt zaposlila se u obdaništu.

"Morala da se suočim sa realnošću da niko ne može da mi garantuje zdravo potomstvo i da su velike šanse dijete nasledi moju bolest", rekla je ona. "Ne bih mogla da živim sa krivicom da sam na svijet donjela bebu koja će otrpeti isti ovaj bol koji mene prati kroz život", priča Natali.

Tim stručnjaka u Merseiside i Cheshire genetskoj službi, pod pokroviteljstvom Liverpull žena HNS Foundation Trust, a pod vođstvom dr Alan Friera, vrato je nadu bračnom paru da mogu da dobiju zdravo dijete.

Međutim, kako nijedan centar u Velikoj Britaniji nije bio u mogućnosti da ponudi kompleksno testiranje, koje je paru bilo potrebno, ljekari su predložili odlazak na specijalizovanu bolnicu za liječenje u Belgiji. Tamo su naučnici bili u mogućnosti da izoluju neispravan gen odgovoran za stanje gospođe Glaskot-Tul, nakon čega su izdvojili zdrave embrione i njih koristili u veštačkoj oplodnji.

Iako je svjesna da se u stručnim krugovima još uvek vodi debata o dizajniranju genetskog materijala, Natali naglašava da suprug i ona nisu imali nameru da prave savršenu bebu, već samo da se osiguraju da njihovo dijete neće naslijediti opaku bolest.

Prvi pokušaj je propao, pa su riješili da ponovo pokušaju. U novembru 2010. godine, Natali je otkrila da je trudna. S obzirom na tešku trudnoću, porodila se carskim rezom.

 "Kada sam Natanijela uzela prvi put u naručje, odjednom je nestao sav moj bol. Nisam mogla da prestanem da ga mazim. Znam sam da sam uradila pravu stvar, jer moj život je sada potpun."

Dr Frier, konsultant i klinički genetičar, rekao je da je njegova ekipa bila oduševljena kada je gospođa Glaskot-Tul rodila Natanijela.

 "Radosni smo što su sve ove aktivnosti urodile plodom", rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana