Pogledajte kako izgleda “mega oluja” na Saturnu

Sky News
Pogledajte kako izgleda “mega oluja” na Saturnu

Šestostrana oluja na Saturnu, unutar koju bjesni uragan, snimljena je u najvećoj rezoliciji do sada, zahvaljujući Nasinom svemirskom teleskopu Kasini.

Heksagonalna oluja, kojoj je centar iznad sjevernog pola planete, smatra se da je jedinstvena za Solarni sistem. Njena širina je najmanje 30,000km – više nego dva puta šira od Zemlje.

Ovu vremensku nepogodu snimio je Kasini, koji je lansiran još 2004. godine, a primarna misija mu je da proučava Saturn i njegove satelite. Kamere su snimale polarni region skoro 10 sati, i tako omogućile naučnicima da analiziraju kretanje oblaka.

U centru heksagona je rotirajući uragan koji je više od 50 puta veći nego što je njegov “rođak” na Zemlji. Stručnjaci smatraju da uragan teroriše površinu Saturna već stotinama godina.

“Uz glavni uragan, unutar oluje prolazi još bezbroj malih”, koje gura vjetar brzine 322 km/h,” rekao je Nasin stručnjak.

Endrju Ingersol, član Kasinijevog tima za analizu slika na Kalifornijskom institutu za tehnoligiju, je rekao: “Uragan na Zemlji obično traje oko nedjelju dana, ali ovaj na Saturnu traje veće decenijama, ili – ko zna – možda i vijekovima.”

Za razliku od Zemlje, gdje se vremenske nepogode “prekidaju” planinama ili snijegom i ledom na polovima, Saturnov heksagon ostao je neokrnjen. Smatra se da je njegov vijek trajanja uslovljen time što nema čvrstih struktura na planeti, koja je u osnovi velika gasna lopta.

U oktobru Kasini je snimio jezera na Titanu, jednom od 53 Saturnovih satelita, dok je u aprilu zabilježio meteorsku kišu koja prolazi kroz Saturnove prstenove.

Kasini-Hajgensje udružena misija svemirskih agencija NASA/ESA/ASI koja proučava planetu Saturn i njeno mnoštvo prirodnih satelita od 2004. godine. Lansirana 1997. nakon skoro dijve decenije gestacije, sastoji se iz Saturnovog orbitera (Kasini) i atmosferske sonde/lendera mjeseca Titana. Letjelica je takođe vratila podatke i o mnogim drugim stvarima uključujući heliosferu, Jupiter i testove teorije relativnosti. Titanova sonda, Hajgens, je ušla u atmosferu Titana i spustila se na njegovu površinu 2005. godine. Trenutno se kraj misije planira za 2017. ulaskom u atmosferu Saturna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana