Otkriveno zašto je Ajnštajn bio genije

Agencije
Otkriveno zašto je Ajnštajn bio genije

Fizičar Albert Ajnštajn bio je dokaz moći ljudskog uma, a naučnici smatraju da su konačno otkrili zašto.

Američki istraživači u novoj studiji ukazuju da je Ajnštajnova genijalnost povezana sa jedinstvenim oblikom njegovog mozga.

"Iako su veličina i asimetrični oblik Ajnštajnovog mozga normalni, prefrontalni, somatosenzorni i primarni motorni korteks, te parijetalni i potiljačni režnjevi su neobični", naveo je u žurnalu "Mozak" Din Folk, profesor antropologije Univerziteta Florida.
"To je obezbjedilo neurološke temelje za neke od njegovih vizuospacijalnih i matematičkih sposobnosti", dodao je on.

Uz pomoć 14 nedavno otkrivenih fotografija Ajnštajnovog mozga, koje su bile izgubljene decenijama, Folks i njegov tim uspio je da opiše čitav cerebralni korteks ovog naučnika.

Ajnštajnov mozak je, uz odobrenje njegove porodice, uklonjen i fotografisan nedugo nakon smrti naučnika 1955. Organ je čak podjeljen na 240 različitih djelova radi histološkog pregleda. Mozak je poslat na Univerzitetski medicinski centar u Prinsetonu, Nju Džersi.

U studiji "Cerebralni korteks Alberta Ajnštajna: Opis i preliminarna analiza neobjavljenih fotografija", govori se i o "mapi" naučnikovog mozga koju je 1955. načinio dr Tomas Harvi. Većina ovih fotografija, blokova i analiza su izgubljeni, a materijal koji je koristio Folkov tim nalazi se u Nacionalnom muzeju zdravlja i medicine.

Istraživači su uporedili Ajnštajnov mozak sa 85 drugih mozgova. Oni su zaključili da je mozak njemačkog naučnika ima neobičan prefronatlni korteks koji je vjerovatno doprineo njegovim kognitivnim sposobnostima.

"Nadamo se da će naš rad biti koristan istraživačima koji bi bili zainteresovani da uporede Ajnštajnov sa dobro očuvanim mozgovima drugih nadarenih pojedinaca", navodi se u Folkovoj studiji.

Sinonim za genija

Albert Ajnštajn rođen je u Njemačkoj 14. marta 1879, a umro je 18. aprila 1955. Bio je teorijski fizičar i jedan od najvećih umova u ljudskoj istoriji. Otac je teorije relativnosti i doprineo je napretku kvantne teorije i statističke mehanike. Najpoznatiji je po ekvivalenciji mase i energije (E=mc2). Dobio je Nobelovu nagradu za fiziku 1921, za objašnjenje fotoelektirčnog efekta. Danas je praktično postao sinonim za genija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana