Otkrivena nova “super Zemlja” u sazvježđu Zlatne ribe

Agencije
Otkrivena nova “super Zemlja” u sazvježđu Zlatne ribe

Novootkrivena “super Zemlja”, Gliz 163c, glavni je pretendent među potencijano nastanjivim planetama, objavili su naučnici.

Gliz 163c nalazi se na ivici nastanjive zone oko svoje zvijezde, taman na pravoj udaljenosti na kojoj bi mogla ta postoji tečna voda.

Ksavijer Bonfils, sa Univerziteta Grenobl, i njegov tim astronoma proučili su skoro 400 crvenih patuljaka. Gliz 163c jedna je od dvije vanzemaljske planete koje orbitiraju oko zvijezde Gliz 163, u sazvježđu Zlatne ribe, udaljena od Zemlje oko 50 svjetlosnih godina. Naučnici smatraju da je i treći objekat koji kruži oko Gliza 163 planeta, ali to još ne može da bude potvrđeno.

Gliz 163c ima sedam puta veću masu od Zemlje, a naučnici kažu da je u pitanju ili stjenovita planeta ili relativno mali gasni džin.
- Nismo sigurni da li je u pitanju većinski kopnena planeta. Planete takve mase mogu biti kopneni ili okeanski svjetovi, ili slične Neptunu – istakao je Bonfils.

Glizu 163c treba 26 dana da napravi krug oko svoje zvijezde, koja je značajno slabije svjetlosti od našeg Sunca. Druga planeta, Gliz 163b, ima orbitalni period od svega devet dana, dok treća, još nepotvrđena, kruži na većoj udaljenosti oko zvijezde.

Bonfils kaže da postoji dva odsto šanse da Gliz 163c prođe između svoje zvijezde i Sunca iz perspektive Zemlje. To bi omogućilo naučnicima da posmatraju udaljeni svijet u tranzitu preko svoje zvijezde.

Abel Mendez iz Laboratorije za proučavanje nastanjivosti planeta (PHL), Univerziteta Portoriko, kaže da je jedan scenario da Gliz 163c ima okean i atmosferu 10 puta gušću od zemaljske. Nebo je možda ružičasto i prekriveno oblacima. Procijenjeno je da je njen poluprečnik veći od Zemljinog između 1,8 i 2,4 puta, zavisno da li je uglavnom sastavljena od vode ili stijena. Gliz 163c prima 40 odsto više svjetlosti od svoje zvijezde, što znači da je ovaj svijet topliji od Zemlje.

Naučnici ukazuju da, ako pretpostavimo da je ova “super Zemlja” toplije atmosfere, temperatura na površini mogla bi da iznosi oko 60 stepeni Celzijusa. To je previše vrelo za ljude, kompleksne biljke i životinje, ali bi neki mikrobi mogli da prođu. Takođe je moguće da je ova planeta previše vrela čak i za njih, ističu naučnici.

Peti na listi svijetova pogodnih za život

U katalogu PHL Gliz 163c je peti na listi vanzemaljskih svijetova potencijalno pogodnih za život. Planete se na listi PHL-a rangiraju prema tome koliko je njihova masa, veličina i temperature slična Zemlji. Od šest planeta na listi PHL-a, četiri su otkrivene u prošloj godini – Kepler-22b, Gliz 667Cc, Hd85512b i novootkrivena Gliz 163c.
- Nalazimo sve više potencijalno nastanjivih planeta. Većina od ovih šest su relativno blizu, pa možemo da očekujemo da ćemo pronaći još bliže i bolje, kako se naša tehnologija za pronalazak planeta poput Zemlje poboljšava – kaže Abel Mendez iz PHL-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana