Naučnici spasavaju koralne grebene štampanjem 3D korala

Tanjug
Naučnici spasavaju koralne grebene štampanjem 3D korala

VAŠINGTON - Na ostrvu Portoriko u Sjedinjenim Američkim Državama, morski biolozi instalirali su hiljade 3D štampanih korala da bi obnovili morski ekosistem oštećen uraganima Irma i Marija koji su zahvatili Karibe 2017. godine i uništili koralne grebene.

Naučnici iz Društva za morsku životnu sredinu odlučili su da koriste 3D štampače kako bi ponovo stvorili okruženje korala koje je postojalo pre uništenja.

Biolozi su postavili hiljade vještačkih korala, uključujući 10.000 oko Kulebre, ostrva u arhipelagu, prenosi El Pais.

Prema riječima glavnog istraživača projekta, Samuela Sulejmana Ramosa, potrebno je do godinu dana da prirodni koral poraste i postane prirodno stanište za život u moru, dok je obnavljanje vještačkog grebena brže.

Na 3D štampaču naučnici koriste roze, narandžaste i neonsko zelene boje, a uspjeli su i da ukrase greben plavim, žutim i jarkim bijelim bojama, koje se inače ne nalaze na prirodnom grebenu. Štampani korali ne prelaze 60 centimetara.

Vještački korali jarkih boja pomogli su da se poveća biodiverzitet grebena, privlačeći ribu i udvostručujući njihov broj.

Preij uragana, naučnici su uzgajali i presađivali 75.000 korala na grebene. Ali uništile su ih jake struje tokom uragana i ostalo je samo 200 korala, budući da nijedna od 18 farmi i rasadnika korala nije preživjela.

I prije 2017. korali su bili ugroženi zbog globalnog zagrijavanjaa, čamaca i džet-skija. Morsko okruženje je narušeno i usljed razvoja obale i privatizacije plaža.

Zbog toga je docent na Univerzitetu Portoriko Aleks Merkado Molina u svojoj disertaciji predložio restauraciju grebena Portorika uz pomoć 3D štampača.

Za ovu ideju dobio je nagradu od Udruženja morskih laboratorija Karipskog basena u Meksiku 2017. godine, nekoliko mjeseci prije uragana Marija 2017. godine. Dvije godine kasnije, Merkado Molina je dobio grant od američke agencije za početak projekta, na čije pokretanje je uticala pandemija kovida-19.

Tim je započeo realizaciju projekta 2021. na obali Kulebre, a inicijativi se pridružila i Američka agencija za svemirska istraživanja i aeronautiku (NASA).

Tokom tri godine, Nacionalni fond za ribu i divlje životinje dodijelio je projektu 1,6 miliona dolara.

Koralni grebeni su podložni zagađenju, ugroženi porastom temperature mora i promjenama u hemijskom sastavu.

Najveći ekosistem koralnog grebena u Australiji, Veliki koralni greben, izgubio je više od polovine svojih korala od 1995. godine zbog zagrjavanja mora izazvanog klimatskim promjenama.

Zbog povećanja kiselosti vode i temperature vode, svi koralni grebeni Svjetskog okeana mogu nestati do 2100. godine, navodi španski list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana