Mogućnost saznanja o nastanku života na Zemlji: Sonda ''Hajabusa 2'' sakupila dovoljno uzoraka sa asteroida

Tanjug
Foto: JAXA/AP

TOKIO- Uzorci prašine koje je japanska sonda sakupila na asteroidu udaljenom oko 300 miliona kilometara od Zemlje su više nego dovoljni, rekao je jedan istraživač i dodao da je ostao bez teksta kada je kapsula otvorena prvi put.

Kapsula je stigla u Japan prošle sedmice, ali istraživači do sada nisu bili sigurni da li je sonda "Hajabusa 2" donijela bilo šta sa asteroida "Rjugu".

"Cilj je bio da dobijemo 100 miligrama ili više, a to smo definitivno dobili", rekao je Hirotaka Savada iz Japanske svemirske agencije.

On je dodao da nije mogao da progovori kada je prvi put pogledao uzorke.

"Mislim da sam u sljedećem trenutku počeo da vičem, stvarno se ne sjećam. Bilo je zaista drugačije nego što smo očekivali, dosta toga", rekao je ovaj naučnik na konferenciji za novinare.

Naučnici Japanske agencije za svemirska istraživanja saopštili su da je kosmička kapsula koja je stigla modulom Hajabusa 2 donijela i više uzoraka sa jednog udaljenog asteroida Rijugu nego što se očekivalo i ocijenili da je riječ o prekretnici u svemirskim istraživanjima.

"Uzorci iz kosmosa o kojima smo dugo maštali sada su u našim rukama", izjavio je menadžer projekta JAXA Juići Cuda i ocijenio da je riječ o velikoj naučnoj prekretnici, jer uzorci pružaju uvid u autentične informacije nepromijenjene više milijardi godina o tlu i gasovima na asteroidu Rijugu, preneo je AP.

Smatra se da su asteroidi nastali u ranom dobu Sunčevog sistema, a naučnici kažu da bi uzorci mogli da sadrže organsku materiju koja je doprinijela nastanku života na Zemlji.

Još uvijek ne znamo kako bi se nebiološki hemijski proces mogao pretvoriti u biološki, ali molekuli na meteoritima su jedan od glavnih ''osumnjičenih'' u tom razvoju.

"Hajabusa 2" je kružio oko asteroida nekoliko mjeseci prije spuštanja, a potom je manjom količinom eksploziva napravio krater i sakupio krhotine. Nakon što je ispustila kapsulu na Zemlju, sonda je promijenila kurs i vratila se nazad u svemir.

Sljedeći korak je vađenje i pripremanje uzoraka, uključujući njihovo vaganje da bi se utvrdilo koliko je materijala dobijeno, nakon čega će početi njihovo analiziranje.

"Apsolutno smo uzbuđeni. Toliko toga možemo da naučimo iz ovoga", izjavio je Sei Ičiro Vatanabe, profesor koji predvodi ovo istraživanje.

Neki od uzoraka kojima raspolaže, JAXA će podijeliti sa NASA-om i drugim međunarodnim naučnim organizacijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana