Misterija riješena: Ovako funkcioniše kalendar drevnih Maja

GS
Foto: Profimedia

Od kada su arheolozi pronašli kalendare drevnih Maja, pokušavali su da dešifruju njihovo značenje. Problem je bila činjenica da ciklus u kalendarima pokriva razdoblje od 819 dana, a stručnjaci nisu mogli ni sa čim da uporede taj period. Barem do sada. Naime, antropolozi Džon Linden i Viktorija Briker sa Univerziteta Tulane smatraju da su konačno rešili ovu misteriju.

Antropolozi su razvukli svoj pogled, odnosno analizirali kako kalendar funkcioniše u razdoblju od 45 godina, a ne samo 819 dana, i povezali ga s vremenom koje je potrebno da se nebeski objekat vrati na približno istu tačku na nebu (sinodičko razdoblje).

"Iako su prethodna istraživanja pokušala da povežu kalendar od 819 dana s položajima planeta, njegova četvorodelna šema bila je prekratka da bi se dobro uklopila sa sinodičkim razdobljima vidljivih planeta. Kada smo produžili kalendar na 20 razdoblja od 819 dana, pojavio se obrazac u kojem su sinodička razdoblja svih vidljivih planeta razmerna tačkama u kalendaru", navode antropolozi.

Važne su i boje

Kalendar drevnih Maja zapravo je komplikovan sistem koji se sastoji od manjih kalendara, nastalih u pretkolumbovskoj Srednjoj Americi. Temelji se na glifovima (znakovima), a ponavlja se četiri puta, pri čemu svaki blok od 819 dana odgovara jednoj od četiri boje i, kako su naučnici isprva mislili, geografskim smerovima, prenosi B92.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana