Milinović: Digitalna transformacija jedino uz kvalitetnu infrastrukturu i usluge

GS
Foto: GS

Digitalna transformacija može biti postignuta jedino ukoliko države imaju visoko kvalitetnu infrastrukturu i usluge koje su po pristupačnim cijenama dostupne svim građanima, izjavio je generalni direktor Regulatorne agencije za komunikacije Draško Milinović.

Milinović je u obraćanju učesnicima Regionalnog regulatornog foruma za Evropu posebno zahvalio za podršku koju Međunarodna unija za telekomunikacije pruža u uspostavljanju sistema širokopojasnog mapiranja s ciljem osiguranja uslova za povezivanje korisnika na internetsku mrežu velikih brzina, putem pouzdane, sigurne i kvalitetne infrastrukture, uz što bolje korisničko iskustvo, što je BiH u ovom trenutku prijeko potrebno.

Regionalni regulatorni forum za Evropu, koji ima dugogodišnju tradiciju i predstavlja referentnu tačku evropskih aktera o regulatornim pitanjima, održan je u onlajn formatu tokom ove sedmice u organizaciji ITU i Regulatornog tijela za elektronske komunikacije i poštu Crne Gore, saopšteno je iz RAK-a.

Forum se nadovezuje na rezultate ITU Globalnog simpozijuma za regulatore /GSR-21/ i Smjernice najbolje prakse za 2021.godinu, osiguravajući njihovo sprovođenje na regionalnom nivou.

Osim Milinovića, obratili su se i predstavnici ITU i Evropske komisije, kao i direktori regulatornih tijela iz Slovenije, Crne Gore, Hrvatske, Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije.

Šef Sektora za licenciranje telekomunikacija u RAK-u Meliha Kovačević imala je prezentaciju o temi "Povoljno okruženje za mapiranje širokopojasnog pristupa u BiH", sa posebnim naglaskom na kapacitete servisa, infrastrukturne i investicione mogućnosti.

- Treba istaći da je RAK aplicirala kod ITU i ispunila uslove za zajednički projekat za mapiranje širokopojasnog pristupa, što će u narednom periodu biti realizovano u saradnji sa slovenačkom regulatornom agencijom AKOS - rekla je Kovačevićeva.

Kako bi postavila odgovarajući okvir za mapiranje širokopojasnog pristupa u BiH, uzimajući u obzir i najbolju dosadašnju praksu, RAK je ranije podnijela zahtjev za tehničku pomoć ITU.

Cilj projekta je omogućiti BiH da se uskladi sa postojećim regulatornim, tehničkim i praksama kreiranja politika u EU, čime će se ublažiti digitalni jaz između EU i BiH kao zemlje potencijalnog kandidata.

RAK će u narednom periodu pristupiti detaljnijoj analizi i realizaciji zaključaka sa ovog Foruma, a posebno će se fokusirati na realizaciju zajedničkog projekta sa slovenačkim regulatorom.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana