Konačno riješena Darvinova dilema?

abcnews.go.com
Konačno riješena Darvinova dilema?

Naučnici se nadaju da su na tragu rješavanja "Darvinove dileme", misterije koja je do smrti mučila "oca evolucije".

Biolozi i geolozi se već decenijama pitaju zašto je život na Zemlji nastao tako rano i zašto mu je trebalo tako mnogo vremena da se razvije u oblike kakve danas poznajemo.

Neke procjene ukazuju da su se prvi organizmi na Zemlji pojavili kada je naša planeta imala svega nekoliko desetina miliona godina. Evolucija je tokom prve milijarde godina bila gotovo neznatna – neki jednoćelijski organizmi evoluirali su do bakterija, algi i drugih jednostavnih stvorenja, ali je život na Zemlji bio sasvim nezanimljiv.

Nije bilo mnogo bolje sve do prije 600 miliona godina, kada se odigrao dramatični period u biološkoj istoriji planete, poznat kao "kambrijska eksplozija".

Ti "dosadni" organizmi evoluirali su u razne oblike života iz biljnog i životinjskog carstva i to u rekordno kratkom vremenu.

Štaviše, evolucija se odigravala tako brzo, da je Čarls Darvin brinuo da će činjenice o tome potkopati njegovu teoriju evolucije.

Darvin je mislio da je evolucija veoma spor proces koji se odigrava kroz sićušne promjene tokom mnogih generacija. Ali, ako je bio u pravu, zašto je u kambriji došlo do tako brzog napretka i prelaska jednostavnih oblika života u složene životinje i biljke, koji je geološki ekvivalent jednom treptaju oka?

Naravno, danas znamo da je Darvin bio na pravom tragu, ali da nije imao dovoljno dobre uzorke fosila, koji je početkom 19. vijeka bilo vrlo malo.

Iskopavanja širom svijeta kasnije su otkrila ostatke koji pokazuju da promjene ipak nisu bile toliko brze, da bi narušile postojanost teorije evolucije.

Ipak, nema sumnje da se u istoriji desila velika promjena, koja je ubrzala evoluciju, a naučnici pokušavaju da otkriju o čemu je riječ.

Dvije nedavne studije objavljene u razmaku od svega nakoliko dana mogle bi da odagnaju sumnje.

Rad Noja Planavskog sa Jejla i Kristofera Rejnharda sa Tehnološkog instituta u Džordžiji objavljen prošle nedjelje u žurnalu "Science", zasnovan je na drevnim sedimentima iz Kine, Australije, Kanade i SAD i sugeriše da su naučnici precjenili količinu kiseonika u Zemljinoj atmosferi u periodu prije "kambrijske eksplozije".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana