Klimatolozi kažu da ljetni led na Arktiku nestaje do 2050.

Tanjug
Foto: Vox

ŠARM EL-ŠEIK- Klimatske promjene ubrzano otapaju zamrznute svjetske regione, a najugroženiji je ljetni arktički morski led koji bi trebalo sigurno da nestane do 2050. godine, navedeno je u danas objavljenom izvještaju istraživačke mreže Međunarodne inicijative za kriosferu i klimu.

U izvještaju je saopšteno da su samo ove godine kiše padale na istočnom Antarktiku u martu kada su temperature vazduha bile neobično visoke, a da su tokom ljeta Alpi izgubili pet odsto svog ledenog pokrivača, dok je u septembru na Grenlandu postavljen novi rekord topljenja u to doba godine, prenosi Rojters.

Napominje se da je nakon osam najtoplijih godina na planeti sve više dokaza da se ledeni regioni u svijetu tope daleko brže nego što su naučnici očekivali.

Autori najnovijeg izvještaja uspostavili su dijagnozu "terminalnog stanja" za led koji se formira i pluta na Arktičkom okeanu svakog ljeta.

Objavljivanje izvještaja poklopilo se sa početkom samita UN o klimi, koji traje do 18. novembra u egipatskom Šarm el Šeiku, a arktički aktivisti i starosedeoci iz tih regiona planirali su za večeras medijski događaj kojim će obilježiti nestanak morskog leda, navodi Rojters.

Naučnici ističu da svijet u ovoj deceniji mora da prepolovi emisiju ugljen-dioksida u odnosu na nivoe iz 2005. i dostigne nultu vrijednost do 2050. godine, kako bi sprečio brze klimatske promjene sa ekstremnim uticajima.

U izvještaju se navodi da čak i da se to postigne, regioni u svijetu pokriveni ledom počeli bi da se stabilizuju tek negde između 2040. i 2080. godine, a topljenje glečera nastavilo bi se u toku više od jednog vijeka prije nego što bi se usporilo do 2200. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana