Fizika rješava osećaj bliske smrti?

Agencije
Fizika rješava osećaj bliske smrti?

Iskustva bliske smrti dešavaju se kada kvantne čestice, koje formiraju dušu, napuste nervni sistem i otisnu se u univerzum, sudeći po nevjerovatnoj teoriji dvojice eminentnih naučnika.

Sudeći po ideji ovih naučnika, svijest je program za kvantni kompjuter u mozgu koji može da nastavi svoje postojanje u univerzumu čak i nakon smrti, što objašnjava percepciju ljudi koji su se našli oči u oči sa smrću.

Dr Stjuart Hamerof sa Katedre za anesteziologiju i Psihologiju i direktor Centra za studije svijesti unaprijedio je ovu naizgled kvazi-religioznu teoriju.

Ona je bazirana na kvantnoj teoriji svijesti, a on i fizičar Rodžer Penrouz, po kojoj je esencija naše duše smještena unutar struktura nazvanih mikrotubule unutar moždanih ćelija.

Stručnjaci smatraju da je osjećaj svijesti rezultat efekta kvantne gravitacije unutar ovih mikrotubula. Ovo dovodi do zaključka da su naše duše više od interakcije neurona unutar mozga. One su satkane iz samog unuverzuma – i moguće je da su postojale prije početka vremena.

Ovaj koncept sličan je vjerovanjima budista da je svijest integralni dio univerzuma.

Dr Hamerhof vjeruje da u situacijama bliske smrti mikrotubule gube svoje kvantno stanje, ali informacija koja se nalazi unutar njih ne biva uništena. Umjesto uništenja, ona naprosto napušta tijelo i vraća se u kosmos.

„Recimo da srce prestane da kuca, krv prestane da cirkuliše, mikrotubule izgube svoje kvantno stanje. Kvantna informacija unutar mikrotubula nije uništena, ne može biti uništena, ona se samo rasipa širom kosmosa. Ukoliko se pacijent povrati u život, kvantna informacija može da se vrati u mikrotubule i tada oni govore da su imali iskustvo bliske smrti. Ukoliko doktori ne uspiju da ih povrate u život, sasvim je moguće da ta informacija može da nastavi da postoji van tijela, beskonačno, kao duša”, izjavio je Hamerof na Science Channel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana