Deset pronalazača koji se nisu obogatili od svojih popularnih izuma

Agencije
Deset pronalazača koji se nisu obogatili od svojih popularnih izuma

Mada ima vrlo bogatih pronalazača, dobar dio unosnih pronalazaka potiče iz rada u državnim istraživačkim centrima, ili su, pak, plod kreativnosti pojedinaca koji nisu obdareni i poslovnim smislom.

Ovo su priče 10 pronalazača relativno novijih izuma, koji su postali veoma popularni i donijeli ogromnu zaradu, ali ne njima.

1. Nik Kolonjak junior - LED

Kada je 1962. izumio svoju prvu praktično upotrebljivu LED, predvidio je da će jednoga dana zamjeniti Edisonovu sijalicu. Kolege su mu govorile da zaslužuje Nobelovu nagradu, ali on im je odgovorio:  

- Smiješno je misliti da nam neko nešto duguje. Ako ćemo pravo, treba da budemo srećni što smo živi.

2. Dr Spenser Silver i Art Fraj - samoljepljivi papirići za poruke

Spenser Silver je 1968. razvio vrstu ljepka koja je bila “odljepljiva”, a njegov kolega Fraj je došao na ideju da ga upotrebi kako bi mu pokazivač u crkvenoj pjesmarici stajao na mjestu. Tako su nastali čuveni papirići, kojih se godišnje proda oko tri milijarde. Njih dvojica se, međutim, nisu obogatili, mada ne žive ni u siromaštvu.

3. Mihail Kalašnjikov - AK-47

Svoj čuveni izum napravio je kao vojnik Sovjetske armije, dok se u bolnici oporavljao od povreda zadobijenih u II svjetskom ratu, i podario ga je otadžbini.

4. Mari Kilik - safirna igla za gramofon

Nikada nije uspjela da je registruje kao svoj pronalazak i ništa nije zaradila, uprkos višegodišnjem parničenju. 1958. je dobila sudski spor protiv kompanije “Paj”, ali iduće godine je bankrotirala.

5. Ser Kristofer Kokerel - hoverkraft

Hoverkraft koji je prvi put saobraćao između Kalea i Dovera napravio je testirajući svoje ideje pomoću usisivača i metalnih konzervi. Dobio je titulu viteza, ali je godinama morao da se bori da bi od britanske Nacionalne korporacije za istraživanja i razvoj nešto i naplatio.

6. Aleksej Pajitinov - tetris

Programer je ovu igricu, zajedno sa svojim kolegama, razvio u ruskom istraživačkom centru koji je finansirala vlada, 1985. Počeo je nešto da zarađuje tek 10 godina kasnije, kada je formirao “Tetris kompani”.

7. Trevor Bejlis - radio na navijanje

Pronalazač se nedavno požalio da ne može da zadrži soj dom u Tviknehamu, London, jer je uprkos milionima prodatih primjeraka svog radija koji radi bez struje i baterija kompanija s kojom je ušao u posao preuzela njegov izum i ostao je bez kontrole nad proizvodom i profitom.

8. Daisuke Inoue - karaoke mašina

Japanski bubnjar Daisuke Inue radio je kao bubnjar u orkestru uz čiju muziku su gosti u barovima mogli da pjevaju. Jednom kad nije bio u prilici da svira, muziku je snimio na traku, a kasnije je napravio 11 karaoke mašina koje je iznajmljivao. Pronalazak nije patentirao i nije na njemu zaradio ni jen.

9. Karlhajnc Brandenburg - MP3

Njemački student je osamdesetih godina počeo da radi na ovom projektu, ali pošto nije imao novca za distribuciju, na tržište je izbačen tako da je patent mogao da se preuzme besplatno.

10. Ser Tim Berners Li - Internet

Mrežu je stvorio kako bi pomogao naučnicima koji rade u Cernu, i tvrdi da je tajna brzog uspjeha njegovog izuma bila upravo u činjenici da je na raspolaganje stavljen besplatno.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana