Bliznakinje se rodile držeći se za ruke

Agencije
Bliznakinje se rodile držeći se za ruke

Sara Tistletvejt iz Orvila (Ohajo, SAD), donijela je 9. maja na svijet dvije bliznakinje, Dženi i Džilijan. Međutim, ono što njihovu priču čini posebnom, toliko posebnom da se dešava jednom u 10.000 trudnoća, jeste činjenica da su u pitanju monoamnionske bliznakinje.

Naime, Dženi i Džilijan su tokom trudnoće djelile istu posteljicu unutar majčine materice. Takvi slučajevi rijetko se viđaju, a situacija je za bebe naročito opasna jer postoje brojne komplikacije koje mogu da ugroze njihov život.

Zbog toga je tokom trudnoće majka Sara morala da bude na oku ljekara sve vrijeme, a aparati su razvoj njenih beba pratili i do dvadeset časova svakog dana.

"Ljekar nam je rekao: ‘Ima ih dvije’, a moj muž mu je odgovorio: ‘Čega dvije’", prisjeća se ova majka dana kada je poslije jednog pregleda dobila srećne vijesti. "Ljekar nam je odgovorio: ‘Imate dvije bebe’, nakon čega je u sobi zavladala tišina. Bili smo u šoku neko vrijeme, a onda smo svi redom počeli da se smijemo. Bilo je to veliko iznenađenje za sve nas!"

Zato njenoj sreći nije bilo kraja kada su bebe uspješno došle na svijet. Ono što je raznježilo ne samo majku već i cio ljekarski tim koji je pratio trudnoću, jeste to što su bebe na svijet došle čvrsto se držeći za ruke, ne razdvajajući se sve dok ih ljekari nisu odvojili kako bi ih zbrinuli.

"To je zaista pravo čudo", izjavila je srećna majka kanalu WEWS-TV iz Klivlenda. Ona je u Medicinski centar Akron primljena 14. marta kada je njen ljekar utvrdio da je nosi monoamnionske bliznakinje.

"Kada bebe dijele posteljicu, postoje mnogi rizici koje treba posmatrati. Njihove pupčane vrpce mogu biti nezgodno isprepletane, a tu je i rizik da se vrpca jedne bebe obmota oko vrata druge", navodi ljekarski tim koji je cijo slučaj predstavio na bolničkom blogu.

Zbog problematične situacije Sara Tistletvejt je morala da se porodi prije isteka devetomjesečnog roka, a izabrala je da se porodi carskim rezom, jer je ta opcija bila bezbjednija za bebe.

Uprkos pripremljenosti ljekara na komplikacije, porođaj je protekao u najboljem redu, a prerano rođene bebe, teške po manje od dva kilograma, smještene su u inkubatore gdje će provesti naredne dvije to četiri sedmice.

Još nevjerovatnije je to što slučaj Sare i njenih bliznakinja nije jedini koji ovih dana raduje bolnicu Akron. Iako veoma rijedak, pomenuta bolnica bilježi još jedan slučaj monoamnionske blizanaca. Do kraja maja trebalo bi da se porodi i Amanda Arnold, koja takođe očekuje monoamnionske blizance.

"Već trideset pet godina pratim visoko rizične trudnoće, i vidio sam svega desetak ovakvih slučajeva", tvrdi dr Džastin Levin. "Nevjerovatno je da sada imamo dva takva slučaja u isto vrijeme."

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana