Vlasnik TikTok-a ne prodaje aplikaciju uprkos potencijalnoj zabrani u SAD
PEKING - Vlasnik platfrome TikTok, kompanija BajtDens sa sjedištem u Pekingu, nema planove da proda aplikaciju, saopšteno je danas iz firme na društvenim mrežama.
''The Information'' je ranije danas objavio da BajtDens preispituje različite scenarije za prodaju TikTok-a u Americi bez algoritma koji preporučuje video zapise korisnicima aplikacije, prenosi Rojters.
Predsednik SAD Džozef Bajden je u sredu potpisao zakon koji zabranjuje TikTok u zemlji ukoliko BajtDens ne proda platfromu.
Deo paketa pomoći koji je potpisao američki lider namenjen je potencijalnoj zabrani aplikacije TikTok u ovoj zemlji usljed zabrinutosti zakonodavaca i bezbjednostih eksperata da bi vlasnik ove platforme, kompanija BajtDens mogla da podeli podatke o američkim korisnicima sa kineskom vladom.
Kako navodi CBS, zakonodavci ciljaju da primoraju BajtDens da proda svoj vlasnički udio, a ukoliko do toga ne dođe, ovim zakonom predviđena je zabrana TikToka u SAD.
Vlasniku kompanije dat je period od devet mjeseci da ugovori prodaju, uz mogući produžetak od tri mjeseca, prema kopiji zakona objavljenoj ranije ovog mjeseca, navodi CBS.
Klejton Alen, analitičar ''Eurasia Group'', kompanije za procenu političkih rizika, istakao je da se ovaj rok poklapa sa predsjedničkom inauguracijom u januaru, a da bi ova politika prema TikToku mogla da se preokrene ukoliko bivši predsjednik Donald Tramp osvoji drugi mandat u novembru.
''Ovo bi moglo postati pitanje za sledeću administraciju. Nisam siguran da bi Tramp bio toliko obavezan da sledi ono što bi administracija (predsednika Džozefa) Bajdena želela. Tramp bi ovo mogao da iskoristi za pregovore s Kinom'', ocijenio je Alen.
Kompanije koje bi ciljale da otkupe udio BajtDensa u TikTok-u uključuju Majkrosoft, Orakl i privatne dioničke grupe, rekao je analitičar kompanije ''Wedbush Securities'' Den Ajvs.
On, ipak, smatra da je malo vjerovatno da će ''ByteDance'' prodati TikTok sa osnovnim algoritmima, vitalnim softverom koji korisnicima pruža video preporuke na osnovu njihovih interesovanja i navika gledanja.
''Vrednost TikTok-a bi se dramatično promenila bez algoritama i čini konačnu prodaju ili ukidanje TikTok-a veoma složenim poduhvatom, sa mnogim potencijalnim strateškim i finansijskim ponuđačima koji sa nestrpljenjem čekaju da ovaj proces počne“, ocijenio je Ajvs.
Rivali kao što je Meta mogli bi imati koristi ukoliko Bajden potpiše ovaj zakon, ''Wedbush'' procenjuje da bi u tom slučaju otprilike 60 odsto korisnika TikTok-a prešlo na Metin Instagram i Facebook, a Gugl bi takođe imao koristi, dodao je Ajvs.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.