Njemačka dobija opunomoćenika za internet?

Dojče vele
Njemačka dobija opunomoćenika za internet?

Internet aktivnosti postaju sve učestalija međunarodna tema. Sada bi i Njemačka trebalo da dobije opunomoćenika koji će se baviti pitanjima interneta. Hoće li na taj način podaci građana postati sigurniji?

Ako jedan Amerikanac smatra da je ugrožena njegova privatnost, on može da podnese tužbu pred sudom. U obrnutom slučaju, jedan Njemac u SAD zbog toga ne može da zahtjeva pravdu pred sudom. Na to se žali opunomoćenik Njemačke Vlade za zaštitu podataka i slobodu informacija Peter Šar. On ide i korak dalje: međunarodne tajne službe špijuniraju u inostranstvu i pri tome delimično ignorišu zakone država u kojima djeluju, prenosi Dojče vele.

Najnoviji slučaj je skandal o prisluškivanju koji je vršila američka tajna služba NSA. Na osnovu takvih primjera, Peter Šar je zaključio da se po pitanju međunarodne saradnje kada je riječ o internet aktivnostima, još dosta mora uraditi.

- Radovao bih se kada bi pitanje prava građana došlo u prvi plan i to na međunarodnom nivou. Jer, naša sloboda je masivno ugrožena ako sve države nadgledaju internet primjenjujući pri tom svoje nacionalne zakone.

Izgleda da sličan stav ima i njemačko Ministarstvo spoljnih poslova. Ministar spoljnih poslova Gido Vestervele po prvi put želi da imenuje opunomoćenika za internet aktivnosti. Ovu funkciju bi trebalo da preuzme Dirk Brengelman, saopštilo je Ministarstvo. Ovaj iskusni diplomata je do nedavno bio savjetnik za bezbjednosno-politička pitanja generalnog sekretara NATO.

Više informacija nije saopšteno. Na pitanje DW, kakve bi konkretno zadatke u budućnosti trebalo da ima Brengelman, ministarstvo je poslalo saopštenje u kome se samo kaže da “odluka šefa diplomatije Vestervelea da uvede jedno ovakvo službeno mjesto, oslikava rastuću potrebu da se riješe pitanja u vezi sa aktivnostima na internetu.

Dirk Brengelman će na međunarodnom nivou zastupati njemačke interese u internetu”, navodi se pored ostalog. Zaštita internet prostora će svakako na međunarodnom nivou u narednim godinama i decenijama imati prioritet.

“Političari moraju da deluju, a ne samo da pričaju”

Ekspert za zaštitu podataka i pravnik Martin Feter smatra da je odluka o imenovanju opunomoćenika za internet aktivnosti ispravna, ali da to nije dovoljno: “Nije nam potreban opunomoćenik za internet aktivnosti koji radi diplomatski, već nam je potreban odbrambeni internet centar. Ako se onda imenuju odgovorni za te funkcije, oni treba da budu iz krugova kompjuterskih stručnjaka, a ne diplomatije, kaže Fetel.

Da bi se međutim u Njemačkoj poboljšala zaštita podataka, moraju se promijeniti dosadašnja pravila, kaže Fetel.

Tako se na primjer mora ukinuti sporazum o razmjeni podataka putnika vazdušnog saobraćaja. Taj sporazum koji je odobrila EU, SAD omogućava da pristupe ličnim podacima putnika.

Tu je i program za prisluškivanje pod nazivom Prism.

- Njemačka mora jasno da stavi do znanja SAD da to ne ide, kaže Fetel.

- Prije svega je važno da se izradi koncept koji će omogućiti bolju zaštitu podataka građana u digitalnoj eri, stav je Petera Šara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana