Koje telefone koriste svjetski državnici?

Tanjug
Koje telefone koriste svjetski državnici?

Zašto je Barak Obama insistirao da zadrži svoj BlackBerry telefon, ko prisluškuje a ko i kako štiti Angelu Merkel i da li je zaista moguće da Vladimir Putin ne koristi telefone?

Svjetski državnici godinama nisu hteli da koriste nijedan drugi telefon osim BlackBerry modela za razgovore i provjeravanje mejlova, a američki predsjednik Barak Obama ga koristi i sad.

Fanove uređaja kanadske kompanije BlackBerry je, međutim, nedavno veoma zabrinula vijest objavljena početkom mjeseca da Služba za komunikaciju Bijele kuća testira druge telefone, uključujući Samsung i LG, navodi britanski list Gardijan.

Za svjetske lidere bezbjednost ne znači samo imati lozinku za otključavanje telefona, već i zaštitu od pokušaja provale amaterskih i profesionalnih hakera i, što je još važnije, špijunskih agencija koje žele da znaju sa kim, kad, gdje i o čemu vlasnik telefona priča i razmjenjuje poruke i mejlove.

Prisluškivanje mobilnog telefona lidera neke zemlje predstavlja najveći neuspjeh za njenu nacionalnu bezbjednosnu agenciju. Do sada je BlackBerry bio telefon za koji su se bezbjednosne agencije najradije odlučivale, ali dva najveća svjetska proizvođača pametnih telefona, Apple i Samsung, sada prete da bi mogli da preuzmu primat.

BlackBerry je dosad bio omiljeni telefon i među korporativnim rukovodiocima širom svijeta, ali Apple stalno radi na povećanju bezbjednosti iPhonea, koji je počeo da preuzima primat čak i u finansijskim institucijama kao što je Goldman Sach, nekad poznatoj po tome što su njeni čelnici koristili isključivo telefone sa klasičnom tastaturom.

Budući da rivalski mobilni telefoni povećavaju stepen bezbednosti, možda je samo pitanje vremena kad će Apple ili Samsung ući u Belu kuću. To možda neće biti za Obaminog mandata, ali bi moglo da se dogodi za mandata njegovog naslednika, predviđa Gardijan.

O mobilnom telefonu nemačke kancelarke Angele Merkel se mnogo pisalo u oktobru prošle godine, kad je objelodanjeno da je američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) prisluškivala taj uređaj.

Merkel ima najmanje dva telefona koja redovno koristi: jedan je Nokia 6260 Slide, koji je navodno prisluškivala NSA i koji se koristi samo za stranačke poslove, dok za državničke obaveze kancelarka koristi BlackBerry Z10, opremeljen čipom za šifrovanje podataka.

Njemačka kompanija koja proizvodi taj čip, Secusmart, ističe da je on bezbjedan od hakovanja i reklamira ga kao "Kancler-Handi", odnosno "telefon kancelarke".

Jedna od prvih stvari na kojoj je insistirao Barak Obama kad je 2009. stigao u Bijelu kuću je bila da zadrži svoj omiljeni BlackBerry, uprkos protivljenju advokata američke administracije i čelnika tajne službe.

"Zadržaću svoj BlackBerry. Ako hoće da ga se odreknem, moraće da mi ga otmu iz ruku", rekao je tada Obama.

Njemu je od tada dozvoljeno da koristi unapređenu verziju BlackBerry, takođe sa čipom za šifrovanje podataka. Tek nekoliko viših zvaničnika Bijele kuće i članova njegove porodice imaju Obaminu elektronsku adresu, a predsjednik SAD je prije tri mjeseca u razgovoru sa grupom mladih rekao: "Iz bezbjednosnih razloga mi nije dopušteno da imam iPhone".

Ruski predsjednik Vladimir Putin je, između ostalog, poznat po tome što tvrdi da ne posjeduje mobilni telefon, za razliku od premijera Dmitrija Medvedeva, koji je poznat po sklonosti prema proizvodima kompanije Apple, pa je čak postao i jedan od prvih vlasnika iPhonea 4, pošto mu ga je, čak i prije nego što je pušten u prodaju, poklonio osnivač Applea Stiv Džobs.

Putin je 2006. izjavio da posjeduje mnogo mobilnih telefona, ali ne koristi nijedan, jer nema vremena i više voli druge metode komunikacije. Četiri godine kasnije on je, međutim, rekao da nema nijedan telefon.

"Da imam mobilni, on bi zvonio non-stop", istakao je ruski predsjednik.

Putinova averzija prema mobilnim telefonima bi mogla da potiče iz vremena kad je on bio špijun KGB-a, navodi britanski list, podsjećajući da je ruski lider poznat i po tome što izbjegava korišćenje interneta, a informacije dobija iz izvejštaja svojih bezbjednosnih agencija.

Francuski predsjednik Fransoa Oland se ne razdvaja od svog iPhone 5 telefona, a lokalni mediji izvještavaju i da je on u stalnom kontaktu porukama sa svojom djevojkom Žili Geje.

Čak i prije nego što su otkrića bivšeg američkog obavještajca Edvarda Snoudena pokazala da NSA špijunira građane Francuske, zbog čega su francuski ministri u avgustu prošle godine morali da se odreknu pametnih telefona i tableta, francuski predsjednik je dobio na korišćenje izuzetno bezbjedni telefon Teorem.

Olandov prethodnik Nikola Sarkozi je, međutim, zaključio da je taj telefon suviše komplikovan i odbio da ga koristi pošto je za uspostavljanje telefonske veze bilo potrebno čak 30 sekundi.

Svjetski mediji su počeli da spekulišu o mobilnom telefonu sjevernokorejskog lidera Kim Džong-una nakon što je on u januaru 2013. fotografisan na sastanku nacionalne bezbjednosne agencije kako drži pametni telefon, navodno proizvod tajvanske kompanie HTC.

Južnokorejski mediji su objavili da Kim Džong-un, koji je jedan od tek dva miliona korisnika mobilnih telefona u svojoj zemlji od 25 miliona stanovnika, vjerovatno koristi telefon da bi zvao članove svoje porodice i više zvaničnike korejske Radničke partije.

Sjevernokorejskim korisnicima mobilnih telefona nije omogućeno da preko njih pristupaju internet, već isključivo da pozivaju i šalju poruke unutar zemlje, dok je stranim državljanima dozvoljeno da komuniciraju među sobom i pozivaju inostranstvo, ali ne i da kontaktiraju lokalno stanovništvo.

Novi italijanski premijer Mateo Renci je više od pukog korisnika iPhonea, on je veliki fan Applea koji se jednom fotografisao ispred znaka kompanije ispred ulaza u njeno sedište. Kad je Stiv Džobs preminuo 2011, Renci mu je na društvenoj mreži Fejsbuk napisao posvetu, nazvavši ga "Leonardom da Vinčijem našeg vremena", navodi Gardijan.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana