Greškom ugašen ruski Facebook

Tanjug
Greškom ugašen ruski Facebook

Vodeća ruska onlajn društvena mreža VKontakte 24. maja na kratko je zabranjena, kako je objašnjeno "greškom", mada je do toga došlo poslije pojačanih pritisaka vlasti na tu kompaniju.

Ta popularna mreža je danas bila unijeta na spisak zabranjenih sajtova na osnovu odluke ruske Federalne službe za nadzor sektora veze, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija (Roskomnadzor).

VKontakte, najveća evropska društvena mreža pojedinačnih zemalja sa 210 miliona registrovanih korisnika, bila je tokom noći stavljena na "crnu listu" sajtova kojima je zbranjeno distribuiranje sadržaja unutar Rusije, ali je poslije nekoliko sati zabrana ukinuta, prenijela je agencija Rojters.

Osnivač te kompanije Pavel Durov imao je ranije sukobe s vlašću zbog obezbjeđivanja foruma za opozicione aktiviste radi organizovanja protesta protiv predsjednika Rusije Vladimira Putina.

"To se dogodilo greškom", rekao je portparol Roskomnadzora Vladimir Pikov i dodao da je taj sajt uklonjen sa "crne liste" i da su ograničenja njegovom pristupu ukinuta.

Durov (28) je sajt VKontakte osnovao 2006. u svom rodnom Sankt Peterburgu i njegov uspjeh u razvoju te mreže, koja privlači 47 miliona korisnika svakog dana, podstiče poređenja sa osnivačem Facebooka Markom Zakerbergom.

Durov je ranije odbio da se povinuje naredbi Federalne službe bezbjednosti da zatvori naloge koje su koristili aktivisti za organizovanje protesta za vrijeme parlamentarnih izbora u decembru 2011, na kojima je pobjedila Putinova stranka Ujedinjena Rusija.

Prošlog mjeseca je Durov bio učesnik saobraćajne nesreće u Sankt Peterburgu u kojoj je je lakše povređen jedan policajac. Durov je negirao da je učestvovao u tom incidentu i umjesto da pristane da svjedoči kao očevidac, on je napustio zemlju i od 24. aprila nije viđen u javnosti.

Teškoće s kojima se suočava Durov poklopile su se sa promenama u vlasništvu nad njegovom kompanjom, u kojoj je jedan privatni investicioni fond, povezan s Kremljem, kupio 48 odsto udjela od osnivačkih partnera koje je podržavao Durov.

Dan prije zaključenja tog sporazuma 17. aprila ruski istražitelji su pretresli kancelarije kompanije VKontakte i kuću Durova.

Kupac tog udijela United Capital Partners kontroliše imovinu, vrednu oko 3,5 milijardi dolara i u vlasništvu je Ilje Ščerboviča koji je član uprave tri velike ruske državne firme, uključujući naftni džin Rosnjeft, na čijem je čelu bivši Putinov šef kabineta Igor Sečin.

Izvori, bliski kompaniji VKontakte, su saopštili da je Durov ove sedmice održao sastanak članova uprave u Švajcarskoj.

Durov posjeduje 12 odsto udela u VKontakte, ali u okviru sporazuma s akcionarima, on takođe glasa u ime 40 odsto udijela koji pripada internet grupaciji Mail.ru, registrovanoj u Londonu, u kojoj učešće ima najbogatiji tajkun u Rusiji, milijarder Ališer Usmanov.

Posljednja zabrana društvene mreže VKontakte, bez obzira na to što je bila kratkotrajna, mogla bi da predstavlja najavu pooštravanja njenog nadgledanja.

Ruski ombudsman za prava djece je takođe okrivio tu mrežu za postavljanje sadržaja dječje pornografije.

Bar jedan od dvojice Čečena, osumnjičenih za bombaški napad na maratonu u Bostonu, imao je svoju stranicu na VKontakte.

"Svi veliki mediji su stavljeni pod kontrolu Kremlja, a VKontakte je posljednji medij koji je još nezavisan", rekao je novinar Nikolaj Konorov, autor knjige "Kodeks Durova" o društvenoj mreži VKontakte.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana